Apple směle kráčí ke 100 % obnovitelné energie

Společnost Apple, která vyrábí tablety iPad nebo chytré telefony iPhone, se rozhodla, že 100 % elektřiny kterou spotřebuje zajistí obnovitelné zdroje energie. Už dříve jsme informovali, že Apple postaví největší solární elektrárnu. Ta už je hotová a Apple kráčí dál.

Datové centrum Apple v Maidenu pohání elektřina ze solární elektrárny, foto: Apple
Datové centrum Apple v Maidenu pohání elektřina ze solární elektrárny, foto: Apple

V nedávno vydané zprávě o životním prostředí Apple konstatuje, že 75 % elektřiny, kterou firma spotřebuje, pochází z obnovitelných zdrojů energie. Navíc dodává, že některá jeho datová centra jsou už dnes poháněna obnovitelnou energií dokonce ze 100 %.

V úvodu zmíněná největší solární elektrárna se nachází u datového centra Apple v Maidenu v Severní Karolíně. Má výkon 20 MW a už letos k ní přibude ještě jedna o stejném výkonu. Kromě toho Apple ve svém sídle v Cupertinu využívá palivové články Bloom o výkonu 10 MW.

Sada palivových článků na bioplyn o výkonu 10 MW, foto: Apple
Sada palivových článků na bioplyn o výkonu 10 MW, foto: Apple

Ve výrobě Apple výrazně redukuje objem materiálů, který používá, a tedy i objem odpadů. Začíná zároveň s využtím bio-polymerů. K šetření životního prostředí výrazným způsobem přispívá online distribuce hudby skrze Apple iTunes, ale i stahování filmů, seriálů apod.

Při návrhu datových center se Apple snaží zefektivnit jejich chod jak může. Například tím, že jejich střechy barví na bílo, čímž snižuje zátěž klimatizace, a tedy i spotřebu elektřiny. Zároveň využívá i malou přečerpávací elektrárnu, čímž přesunuje část spotřeby elektřiny mimo špičky.

Další detaily zahrnují LED osvětlení kombinované s pohybovými senzory, rozvod elektřiny ve vysokém napětí, které snižuje ztráty, nebo třeba monitoring a analytiku veškerých toků energie v reálném čase. Apple se prostě činí.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *