Digitální distribuce hudby chrání životní prostředí

Online distribuce je dnes mezi obchodníky mantrou. Online se už dá koupit prakticky vše „nehmotné“ – videohry, , seriály a samozřejmě i hudba. Společnost Apple prorazila se svým systémem iTunes pro prodej digitální hudby díky přehrávači . A podle všeho tím přírodě a ušetřila nemalou zátěž.
online distribuce hudby - Apple iTunes
Jednoduše řečeno, stáhnout si muziku přes internet do počítače nebo MP3 přehrávače je energeticky mnohem méně náročné, než lisovat a poté distribuovat CDčka. Skupina výzkumníků z Carnegie Mellon University, Lawrence Berkeley National Laboratory a Stanfordské univerzity se dokonce rozhodli udělat přesný odhad.

Ten nakonec zas tak přesný není, ale je alespoň příznivý. Podle nich totiž nákup digitální hudby o 40% až 80% proti tradičnímu nákupu hudby na CD. Jejich závěr je jednoduchý: internet je skvělým nástrojem „dematerializace“. Plast CDček se zde proměňuje v digitální bity a bajty, které jsou mnohem méně energeticky náročné.

Bez zajímavostí ale není jedno ze zásadních zjištění: největší část energie u nákupu běžného CD je spotřebována, když si jedeme zmíněné CDčko do obchodu koupit. S trochou hyperbolického myšlení by se pak dalo usuzovat, že jakmile se konečně rozšíří , nastane možná opět doba pevných nosičů?! Uvidíme!

earth2tech
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Digitální distribuce hudby chrání životní prostředí

 • 30. 8. 2009 (21.01)
  Permalink

  Paně Hořčík, samozřejmě s Vámi souhlasím a vyjadřuji Vám díky za to, co zde děláte, já jen pomýšlel nad typickou americkou rozežraností. K tomu elektromobilu to byla další připomínka. Ano bude to nižší číslo než u konvenčního automobilu, ale bude to číslo. Takže… Když pojedeme pro jedno „CD“ ->Nohy, kolo, mhd. Nejčistší energie je ta, která se nemusí vyrobit:).

  Reagovat
 • 30. 8. 2009 (9.13)
  Permalink

  Souhlas… Závěr tohoto článku je k popukání… Mimochodem – elektromobil nepotřebuje energii???

  Reagovat
 • 28. 8. 2009 (10.24)
  Permalink

  No jo amici. Ani je nenapadne, ze by si pro to nekdo mohl zajit pesky, dojet kolem nebo mhd. Chjo.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.