Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
28. 8. 2009 v rubrice Web

Online distribuce je dnes mezi obchodníky mantrou. Online se už dá koupit prakticky vše „nehmotné“ – videohry, , seriály a samozřejmě i hudba. Společnost Apple prorazila se svým systémem iTunes pro prodej digitální hudby díky přehrávači . A podle všeho tím přírodě a ušetřila nemalou zátěž.
online distribuce hudby - Apple iTunes
Jednoduše řečeno, stáhnout si muziku přes internet do počítače nebo MP3 přehrávače je energeticky mnohem méně náročné, než lisovat a poté distribuovat CDčka. Skupina výzkumníků z Carnegie Mellon University, Lawrence Berkeley National Laboratory a Stanfordské univerzity se dokonce rozhodli udělat přesný odhad.

Ten nakonec zas tak přesný není, ale je alespoň příznivý. Podle nich totiž nákup digitální hudby o 40% až 80% proti tradičnímu nákupu hudby na CD. Jejich závěr je jednoduchý: internet je skvělým nástrojem „dematerializace“. Plast CDček se zde proměňuje v digitální bity a bajty, které jsou mnohem méně energeticky náročné.

Bez zajímavostí ale není jedno ze zásadních zjištění: největší část energie u nákupu běžného CD je spotřebována, když si jedeme zmíněné CDčko do obchodu koupit. S trochou hyperbolického myšlení by se pak dalo usuzovat, že jakmile se konečně rozšíří , nastane možná opět doba pevných nosičů?! Uvidíme!

earth2tech
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Kuba:

  Paně Hořčík, samozřejmě s Vámi souhlasím a vyjadřuji Vám díky za to, co zde děláte, já jen pomýšlel nad typickou americkou rozežraností. K tomu elektromobilu to byla další připomínka. Ano bude to nižší číslo než u konvenčního automobilu, ale bude to číslo. Takže… Když pojedeme pro jedno „CD“ ->Nohy, kolo, mhd. Nejčistší energie je ta, která se nemusí vyrobit:).

 2. Jan Horčík:

  re: Kuba – jistěže potřebují, jenže výrazně méně než auta se spalovacími motory, navíc ta energie může být z jaderných elektráren nebo obnovitelných zdrojů energie

 3. Kuba:

  Souhlas… Závěr tohoto článku je k popukání… Mimochodem – elektromobil nepotřebuje energii???

 4. Dalibor:

  Souhlasím. Chyba je v rozežranosti.

 5. Zdeněk:

  No jo amici. Ani je nenapadne, ze by si pro to nekdo mohl zajit pesky, dojet kolem nebo mhd. Chjo.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz