Digitální distribuce hudby chrání životní prostředí

Online distribuce je dnes mezi obchodníky mantrou. Online se už dá koupit prakticky vše „nehmotné“ – videohry, , seriály a samozřejmě i hudba. Společnost Apple prorazila se svým systémem iTunes pro prodej digitální hudby díky přehrávači . A podle všeho tím přírodě a ušetřila nemalou zátěž.
online distribuce hudby - Apple iTunes
Jednoduše řečeno, stáhnout si muziku přes internet do počítače nebo MP3 přehrávače je energeticky mnohem méně náročné, než lisovat a poté distribuovat CDčka. Skupina výzkumníků z Carnegie Mellon University, Lawrence Berkeley National Laboratory a Stanfordské univerzity se dokonce rozhodli udělat přesný odhad.

Ten nakonec zas tak přesný není, ale je alespoň příznivý. Podle nich totiž nákup digitální hudby o 40% až 80% proti tradičnímu nákupu hudby na CD. Jejich závěr je jednoduchý: internet je skvělým nástrojem „dematerializace“. Plast CDček se zde proměňuje v digitální bity a bajty, které jsou mnohem méně energeticky náročné.

Bez zajímavostí ale není jedno ze zásadních zjištění: největší část energie u nákupu běžného CD je spotřebována, když si jedeme zmíněné CDčko do obchodu koupit. S trochou hyperbolického myšlení by se pak dalo usuzovat, že jakmile se konečně rozšíří , nastane možná opět doba pevných nosičů?! Uvidíme!

earth2tech

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Digitální distribuce hudby chrání životní prostředí

 • 30. 8. 2009 (21.01)
  Trvalý odkaz

  Paně Hořčík, samozřejmě s Vámi souhlasím a vyjadřuji Vám díky za to, co zde děláte, já jen pomýšlel nad typickou americkou rozežraností. K tomu elektromobilu to byla další připomínka. Ano bude to nižší číslo než u konvenčního automobilu, ale bude to číslo. Takže… Když pojedeme pro jedno „CD“ ->Nohy, kolo, mhd. Nejčistší energie je ta, která se nemusí vyrobit:).

  Reagovat
 • 30. 8. 2009 (9.13)
  Trvalý odkaz

  Souhlas… Závěr tohoto článku je k popukání… Mimochodem – elektromobil nepotřebuje energii???

  Reagovat
 • 28. 8. 2009 (10.24)
  Trvalý odkaz

  No jo amici. Ani je nenapadne, ze by si pro to nekdo mohl zajit pesky, dojet kolem nebo mhd. Chjo.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *