V New Yorku odevzdáte stromek a dostanete za něj štěpku

Vánoční svátky odezněly a zanechaly po sobě nemalou spoušť. Vedle přeplněných kontejnerů s odpadky a domovních popelnic se často hromadí i vánoční stromky. Co s nimi?

„Dobrý skutek v podobě odevzdání usychajícího stromku se vám hned vrátí v podobě kvalitního mulče.“ Zdroj: Birdie NYC
„Dobrý skutek v podobě odevzdání usychajícího stromku se vám hned vrátí v podobě kvalitního mulče.“ Zdroj: Birdie NYC

Několik firem, jež se u nás věnují svozu odpadu, se za posledních let poučilo a začaly organizovat jejich oddělený sběr. K praxi zažité v New Yorku to má ale ještě pořád daleko. Tady je sběr stromků společenskou událostí.

Nejlidnatější město Spojených států by totiž dalo po oslavách dohromady takové množství jehličnanů, že by to vystačilo na několikahektarový les. Proto zde s velkým úspěchem přivítaly událost zvanou MulchFest.

V centrálním New Yorku, od západního Bronxu, přes Queens, Brighton až po Staten Island, máte možnost dopravit svůj stromek na jedno ze sedmdesáti sběrných míst. Případně, pokud máte zájem, se můžete vydat na jedno z dvanácti mulčovacích stanovišť.

Co vás tady čeká? Krom toho, že od vás pořadatelé MulchFestu stromek zdarma odeberou, ještě jej před vámi naštěpkují na mulčovou drť, kterou si v případě zájmu můžete odnést domů v pytli.

Akce už tradičně připadá na druhý víkend v lednu, a běží od deseti hodin ráno do dvou odpoledne. Recyklační stanoviště obsluhují dobrovolníci, kteří mají zájem na tom, aby se kontejnery po celém městě nezměnili na sběrače rezavého jehličí.

Z kraje roku 2015 se v rámci mulčovacího festivalu podařilo recyklací zhodnotit přes 30 000 stromků a skoro jednou tolik svátečních věnců. Pořadatelé doufají, že letos tento rekord ještě překonají.

Lidé si na celé akci zvláště pochvalují to, že vánoční stromek coby symbol sváteční pohody doprovází jejich rodiny po celou dobu. Od momentu, kdy si jej vyberou, přes okamžiky společného veselí až do chvíle, kdy si z něj štěpku odnesou domů na vlastní záhon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *