Mopedy a motocykly: opomíjený zdroj znečištění ovzduší?

Jak to má čtyři kola a čmoudí to, je to špatné. Přibližně v takové rovině se dosud pohlíželo na automobily a jejich dopad na životní prostředí.

"Moped sice není chopper, nebo Harley Davidson, a není svým výkonem ani zdaleka srovnatelný s autem. Přesto znečišťuje ovzduší." Zdroj:  mopedarmy.army
„Moped sice není chopper, nebo Harley Davidson, a není svým výkonem ani zdaleka srovnatelný s autem. Přesto znečišťuje ovzduší.“ Zdroj: mopedarmy.army

V záplavě testů a studií, které prokazovaly škodlivost výfuky vypouštěných zplodin a jejich následky na kvalitu ovzduší se ale dosud zapomínalo na jednostopé dopravní prostředky, mopedy/ a . A ty představují v některých oblastech světa stejně významný problém.

Institut Paula Scherrera (PSI) se začal na jednostopá vozidla soustředit teprve před nedávnem, ale už dnes varuje, že například v Africe, Asii nebo jižní Evropě představují vzduch znečišťující mopedy přinejmenším stejné riziko pro životní prostředí, jako .

Zatímco na většině území Evropy představují majitelé aut majoritní většinu z celkového počtu řidičů, ve zbytku světa lidé často sázejí na obratnější a méně finančně náročné motocykly.

A právě v těchto oblastech, kde dominují nad auty dvoutaktní motory jednostopých vozidel, se tyto podílejí největší měrou na produkci emisního znečištění.

Podle PSI je to dáno tím, že pro motocykly dosud neplatila stejně přísná pravidla, jaká jsou dnes nastavena pro normální automobily. A tak se na zplodiny, unikající z výfuků mopedů podívala trochu blíže.

Příliš je nepřekvapilo, že kouř obsahoval, v závislosti na kvalitě motoru, paliva a oleje, různá množství aromatických uhlovodíků a organických aerosolů, prachových částic a dalších nebezpečných rakovinotvorných látek. Tyto informace pak aplikovali na dostupné údaje o lokálním znečištění v cílových zemích.

Zjistili, že v Bangkoku jsou nejrůznější motorky odpovědné za 60 % podíl emisí organických aerosolů v ovzduší, ačkoliv (přepočítáno na souhrnnou spotřebu paliva) jsou zastoupeny jen deseti procenty.

Podobné je to i v Číně, kde například v Guangzhou tvořily mopedy až 80 % všech vozidel přítomných na silnicích. A tak v záběru zprávy PSI stojí: „V mnoha oblastech světa způsobují jednostopá vozidla srovnatelně větší škody na kvalitě ovzduší, než automobily. A je důležité se tomuto opomíjenému faktoru nadále věnovat.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *