Čína dokončuje nejzelenější mrakodrap na světě

V mnohamilionovém Kantonu (Guangzhou) v Číně je právě dokončován nový mrakodrap Pearl River Tower. Jde o jednu z „nejzelenějších“ výškových staveb na světě. O návrh mrakodrapu se postaralo chicagské studio SOM zodpovědné za nejvyšší věž světa Burj Dubai.  Ekologické bydlení obrázky mrakodrapy Pearl River Towe

Mrakodrap Pearl River Tower bude mít 71 podlaží a výsku 309,6 metru. Hlavní předností mají být větrné turbíny umístěné uvnitř budovy, do které je díky speciálnímu tvaru fasády vháněn vítr. Ten roztáčí větrné elektrárny, které by měly zajistit až 4% celkové spotřeby elektřiny.

Zároveň budou sloužit k odvlhčení budovy. Severní a jižní fasáda mrakodrapu má dvojitou stěnu, mezi kterou je vzduchová mezera silná asi 20 cm sloužící jako izolace. Solární panely na střeše poskytují energii děrovaným kovovým žaluziím, které automaticky sledují slunce a otvírají či zavírají se podle potřeby. Cílem je snížit potřebu klimatizace až o 80%.

Ve fasádách mrakodrapu jsou také integrovány solární kolektory, které mění energii slunce přímo v elektrický proud. Původně měla být součástí stavby také tepelná čerpadla využívající geotermální energie, bohužel ale místo nebylo pro takovou instalaci vhodné.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Čína dokončuje nejzelenější mrakodrap na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *