Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
16. 5. 2012 v rubrice Životní prostředí

Výrok bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana „Pokud něco funguje, zdaňte to. Pokud to funguje dál, zregulujte to. A až to přestane fungovat, dotujte to“ je ve Spojených státech evidentně stále populární. Jak jinak si totiž vysvětlit snahu newyorské společnosti Citi Bike, která chce ze slibně začínajícího nápadu s veřejnými půjčovnami kol skutečně vyždímat nemalý kapitál.

Takhle vypadají veřejné půjčovny jízdních kol v Paříži - Vélib. A Pařižané kola často a rádi využívají. Nedávno dokonce město spustilo program Autolib, kde je možné si obdobně vypůjčit elektromobily. foto: Jan Horčík pro Ekologické bydlení

Takhle vypadají veřejné půjčovny jízdních kol v Paříži - Vélib. A Pařižané kola často a rádi využívají. Nedávno dokonce město spustilo program Autolib, kde je možné si obdobně vypůjčit elektromobily. foto: Jan Horčík pro Ekologické bydlení

Nápad s metropolitní sítí půjčoven kol, které oživí město, ozdraví populaci, odlehčí dopravě a pročistí vzduch, však není ryze americký. Prvenstvím se mohou pochlubit Pařížané a jejich tamní síť půjčoven kol .

je město, které skutečně dokázalo funkční síť oblíbených cyklo-půjčoven vybudovat. V ale chtějí jít dál – v dostupnosti, servisu a kvalitě. A tím pádem i v ceně.

Citi Bike chce vytvořit lokální soukromý monopol půjčoven kol, jehož hranice mají prozatím vymezovat čtvrti Manhattan a Brooklyn. Na šest stovek „stanic“ bude nabízet 10 000 kol ke každodennímu použití. Stačí jen naskočit a šlápnout do pedálů. A také sáhnout hlouběji do peněženky.

Kartička k ročnímu ekologickému ježdění přijde na 95 dolarů, týdenní přijde na pětadvacet a 24 hodinová „jízdenka“ za $9,95. Vstřícným krokem ze strany provozovatele je, že si můžete na první půlhodinku vypůjčit zdarma, poté už ale ceny půjčovny strmě vstoupají.

A protože by v Citi Bike rádi, aby byla kola využívána nejen majetnými nadšenci, připravuje se i zavedení jednoduchého splátkového kalendáře pro ty, co by jezdili a nemohou si dovolit celé roční předplatné.

Rodilí Newyorčané kupodivu nejásají. Snad proto začala společnost uvažovat o slevě pro cyklo-domorodce, která by jim měla nabídnout roční předplatné jen za 60 dolarů, včetně balíčku slev pro členy vybraných odborových organizací a svazů.

 Radomír Dohnal
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz