Češi sebrali 787 tun úsporných zářivek

Firmy a domácnosti odevzdaly k recyklaci pět milionů kusů úsporných zářivek. Do přírody se tak nedostalo 24,6 kg toxické rtuti, která by mohla zamořit 80 Máchových jezer. Sběr v domácnostech stagnuje zejména kvůli lenosti spotřebitelů: s použitou zářivkou jsou ochotni jít do sběrného místa pouze 714 metrů, to je o čtvrt kilometru méně než v předchozích letech.

Recyklace úsporných zářivek v ČR stagnuje, foto: EKOLAMP
Recyklace úsporných zářivek v ČR stagnuje, foto: EKOLAMP

Tuzemské domácnosti a firmy sebraly a předaly k recyklaci 787 tun světelných zdrojů, což představuje zhruba pět milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. Počet sběrných míst vzrostl na 3693. Vyplývá to z výsledků loňského hospodaření neziskové společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zdarma zpětný odběr a recyklaci osvětlovacích zařízení.

Hlavním důvodem pro recyklaci úsporných zářivek je toxická rtuť, která je uvnitř světelného zdroje neškodná a pro svícení nutná. „Loni se jí podařilo zachytit odhadem 24,6 kilogramu a zpracovat více než 30 tun kovů nebo 670 tun skla. Pokud by se toto množství rtuti dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu více než jedné vodní nádrže Lipno či téměř 80 Máchových jezer,“ vysvětluje hlavní důvody recyklace Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP.

Nejvíce se na zpětném odběru podílely firmy a obce. „Domácnosti zatím zaostávají, na skládkách proto ročně zbytečně končí až 60 procent doma vyřazených úsporných světelných zdrojů,“ bilancuje Radoslav Chmela. Oproti předchozímu roku celková bilance sběru „úsporek“ mírně poklesla o 1,7 procenta: „V některých krajích však sběr naopak rapidně vzrostl, například ve Středočeském kraji o 44 procent,“ dodává Radoslav Chmela.

Češi jsou línější sbírat navzdory růstu počtu sběrných míst

Povědomí o ekologické likvidaci má 83 procent spotřebitelů. V praxi však „úsporky“ recykluje pouze 40 procent domácností, a to navzdory stále vyššímu počtu míst, kde je možné úsporky odevzdat.

Negativním trendem je neustálé zkracování průměrné vzdálenosti, kterou jsou spotřebitelé ochotni s vysloužilou zářivkou urazit. Loni to bylo 714 metrů, což je o 270 metrů méně než v předchozích letech. Zářivky tak většinou končí v komunálním odpadu a pak na skládkách,“ rekapituluje výsledky průzkumu Radoslav Chmela.

Vyřazené úsporné světelné zdroje lze vrátit v jakémkoli obchodě při nákupu nových, dále ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na městských úřadech nebo v řadě firem. Ve velkých obchodních řetězcích se postupně buduje síť společných nádob, do nichž je vedle zářivek možné odevzdat také malé elektrospotřebiče nebo baterie.

Systém zpětného odběru a recyklace nabízí EKOLAMP zdarma nejen pro domácnosti, ale i pro firmy. „Zářivky za ně ekologicky sesbíráme a zrecyklujeme, postaráme se o veškerou administrativu a navíc partnery odměníme za každý kilogram sesbíraných světelných zdrojů nebo průmyslových svítidel,“ uzavírá Petr Číhal, obchodní manažer společnosti EKOLAMP.

tisková zpráva
Sdílet: