Americké aerolinky létají na živočišný tuk a zbytky biomasy

Americké aerolinky United Airlines experimentují s novým palivem. Na běžné linkové trase z Los Angeles do San Franciska se proletíte letadlem poháněným biopalivem vyrobeným ze zbytků potravy, zemědělských plodin a zvířecího tuku.

„Na rozdíl od ropy bude zvířecího tuku a odpadů ze zemědělství vždycky dostatek.“ Zdroj: CleanTechnica.com
„Na rozdíl od ropy bude zvířecího tuku a odpadů ze zemědělství vždycky dostatek.“ Zdroj: CleanTechnica.com

Zmíněný testovací provoz u civilního leteckého přepravce je výsledkem poměrně dlouhého vědeckého bádání, ekonomických studií o udržitelnosti a smlouvání s dopravci. Američané o levnou alternativu leteckého paliva bojují už dlouho, ale teprve nyní se dostala celá záležitost do stavu opatrné realizace.

Hlavním důvodem, proč United Airlines po nové generaci biopaliva sáhli, jsou prý krajně nestabilní ceny paliv. Cena barelu ropy se nyní pohybuje okolo 50 $, ale letecké společnosti si pořád pamatují několikaletou krizi, kdy se náklady vyšplhaly až ke stovce. Najít řešení, které by bylo ve své ceně neměnné a vždy dostupné je proto nasnadě.

První kroky ve vývoji nových paliv učinil v roce 2007 Pentagon a jím pověřená DARPA (Výzkumná a vývojářská organizace pro ministerstvo obrany). Důvod? S každým dolarem navíc zaplaceným za barel ropy se provoz celé vojenské mašinérie (námořnictva, letectva a pěchoty) prodraží o 30 milionů dolarů.

Armáda ale požadovala, aby případná alternativa mohla fungovat jen jako přídavné směsné palivo, a nebylo nutné přebudovávat všechny motory. Výsledkem je pohonná hmota, kterou nyní průmyslově vyrábí a komerčně nabízí americká společnost AltAir, a s kerosinem se mísí v poměru 30:70.

Produkt z AltAir, na který nyní létají i letadla na trase ze San Franciska do Los Angeles, je označován za biopalivo druhé generace. Nejedná se biopalivo na bázi olejů získaných primárně ze zemědělské produkce, řepky, sóji nebo kukuřice.

AltAir zhodnocuje sekundární odpadní látky, jako zvířecí tuk z jatek nebo zbytky rostlinné biomasy. Pokud se testovací provoz na pravidelné lince osvědčí, hodlají United Airlines aplikovat toto palivo i u dalších letů.

AltAir společně s technology z Fulcrum Bioenergy již investovali 15 milionů do vývoje zařízení, které bude schopné do konce roku 2017 dodat na 15 milionů galonů biopaliva. Takové množství do začátku postačí na 41 600 letů.

CleanTechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *