Nejúčinnější filtr vody? Větev borovice

Výzkumníci Massachusettského technologického institutu (MIT) s úspěchem otestovali přírodní systém filtrace vody, který je pravděpodobně nejlevnější alternativou super-účinným nano-filtrům. Postačila jim k tomu normální větev borovice.

„Takový dřevěný filtr na vodu si zvládne i v polních podmínkách vyrobit každý.“ Zdroj: Inhabitat.com
„Takový dřevěný filtr na vodu si zvládne i v polních podmínkách vyrobit každý.“ Zdroj: Inhabitat.com

Chronický nedostatek vody a její mizivá kvalita, to jsou pro dvě miliardy lidí na světě dvě strany téhož problému. Jak zajistit, aby voda načerpaná z bahnité nádrže či říčního koryta, plná choroboplodných zárodků a hmyzích larev, nezpůsobila žíznivým konzumentům další trápení?

Inženýři z tuto otázku dlouho řeší. Keramické filtry, osmotické odlučovače, pumpovací nanofiltry z jejich laboratoří jsou sice účinné, ale pro většinu potřebných nedostupné.

„Filtrační membránu s póry velikosti nanometrů si prostě v garáži nepostavíte,“ říká Rohit Karnik z MIT. A přesto je evolucí k dokonalosti vypilovaný membránový systém téměř všude k dispozici. Jsou to větve stromů.

Karnik jednoduše vzal kus zarovnané větve borovice lesní, zbavil jí kůry, a zapevnil ji kovovou objímkou do hadice. Za nějaký čas napuštěná voda protekla dřevem, o poznání čistější. Je ale taková voda skutečně zbavena nejen viditelných nečistot?

Začalo další důkladné testování. Na řadu přišly nejprve rozpuštěná barviva a chemikálie, a posléze i bakterie rodu E. coli. Výsledek? Ve vodivých pletivech (jež mají průměr přibližně 70 nm) tři centimetry silného kousku dřeva se skutečně podařilo zachytit až 99 % všech škodlivých bakterií, které jsou nejčastější příčinou tyfu a otrav z vody.

Výsledek sice není stoprocentní, neochrání vás například před mnohem nepatrnějšími viry, ale jako základní východisko z nouze je tento jednoduchý přírodní recept nepřekonatelný.

Sdílet: