Nejúčinnější filtr vody? Větev borovice

Výzkumníci Massachusettského technologického institutu (MIT) s úspěchem otestovali přírodní systém filtrace vody, který je pravděpodobně nejlevnější alternativou super-účinným nano-filtrům. Postačila jim k tomu normální větev borovice.

„Takový dřevěný filtr na vodu si zvládne i v polních podmínkách vyrobit každý.“ Zdroj: Inhabitat.com
„Takový dřevěný filtr na vodu si zvládne i v polních podmínkách vyrobit každý.“ Zdroj: Inhabitat.com

Chronický nedostatek vody a její mizivá kvalita, to jsou pro dvě miliardy lidí na světě dvě strany téhož problému. Jak zajistit, aby voda načerpaná z bahnité nádrže či říčního koryta, plná choroboplodných zárodků a hmyzích larev, nezpůsobila žíznivým konzumentům další trápení?

Inženýři z tuto otázku dlouho řeší. Keramické filtry, osmotické odlučovače, pumpovací nanofiltry z jejich laboratoří jsou sice účinné, ale pro většinu potřebných nedostupné.

„Filtrační membránu s póry velikosti nanometrů si prostě v garáži nepostavíte,“ říká Rohit Karnik z MIT. A přesto je evolucí k dokonalosti vypilovaný membránový systém téměř všude k dispozici. Jsou to větve stromů.

Karnik jednoduše vzal kus zarovnané větve borovice lesní, zbavil jí kůry, a zapevnil ji kovovou objímkou do hadice. Za nějaký čas napuštěná voda protekla dřevem, o poznání čistější. Je ale taková voda skutečně zbavena nejen viditelných nečistot?

Začalo další důkladné testování. Na řadu přišly nejprve rozpuštěná barviva a chemikálie, a posléze i bakterie rodu E. coli. Výsledek? Ve vodivých pletivech (jež mají průměr přibližně 70 nm) tři centimetry silného kousku dřeva se skutečně podařilo zachytit až 99 % všech škodlivých bakterií, které jsou nejčastější příčinou tyfu a otrav z vody.

Výsledek sice není stoprocentní, neochrání vás například před mnohem nepatrnějšími viry, ale jako základní východisko z nouze je tento jednoduchý přírodní recept nepřekonatelný.

13 komentářů: „Nejúčinnější filtr vody? Větev borovice

 • 13. 5. 2018 (10.27)
  Trvalý odkaz

  Nám se tedy osvědčil filtr Berkey. I jsme si nechávali kontrolovat vodu.

  Reagovat
 • 3. 8. 2015 (22.29)
  Trvalý odkaz

  ed,Carlosi,odkud jsi,z jakeho kraje rozsah tvych prispevku z rozlicnych oboru je tak-pomineme li hrubky a jine prestupky proti ortografii-je tak olbrimi,ze se s tebou musim setkat.a te obdivovat.napis mi,kdy a kde se sejdeme.

  Reagovat
 • 1. 8. 2015 (6.57)
  Trvalý odkaz

  a konečně další co pochopili že i když vivinou nejlevnější filtr pořád pro ty chudé bude drahý tak se inspirovali v přírodě ted jen stačí tuto informaci dodat těm chudým aby si mohli vytvořit vlastní filtry

  Reagovat
  • 1. 8. 2015 (13.01)
   Trvalý odkaz

   Má to jeden problém, voda se musí ještě před tím prohnat alespoň jedním filtrem,aby se nezanášel tento. 70nm jsou opravdu malé rozměry, nedávno dosažitelné jen technologií výroby IO. Z vody musí být prvně odliltrovány velké nečistoty.

   Je ale otázka kolik esítek litrů se dá takovýmto filtrem vyčistit, než se zanese. Teď budou ale další problémy, než se dostane z laboratoře ven. nejspíš nějaké schvalování a nakonec, kdoví jaká bude cena.

   Ovšem větší problém bude to že vody jako takové, která je dotupná, ať už povrchová, nebo podzemní, ubývá. Bez nasazení levných odsolovacích jednotek v pobřežních oblastech, kde žije většina lidí, se nepodaří tento problém vyřešit uspokojivě. Taková stojí asi kolem 2000 USD. Rozhodně ale bude zajímavé co se s tímto filtrem podaří udělat. Ale taky jaká bude jeho životnost, výknnost a jestli jde vyrobit i z jiných druhů dřeva.

   Myslím e ta filtrační jednotka bude muset být trochu komblikovanější než dřevo v hadici, filtr, nejspíš větčího průměru, bude v nějaké výměnné kartuši, nebo něřem podobném a možná v aparatuře bude muset být udržován lehký přetlak, který může být dosažen i pouze vodním sloupcem, řekněme 1-2m a to pouze ro urychlení filtrace.

   Musí se najít způsoby jak vodu v krajině ale i zadržet, protože bez toho bude jakékoliv filtrovní k ničemu, nebude co filtrovat.

   Reagovat
   • 1. 8. 2015 (14.00)
    Trvalý odkaz

    Vy jste úplně mimo, zřejmě jste to nepochopil. Někdo vymyslel geniální, jednoduché a dostupné řešení, které může použít velké množství lidí:

    Kus hadice, kousek větve a nějakej drát na stažení.

    Když voda projde přes ty póry ve dřevě, projde přes větší nečistoty ještě snadněji. A když se to po nějaký době“ zanese, lze filtr snadno vyměnit za nový. Ideální řešení pro lidi jejichž jedinou alternativou je pít špinavou vodu.
    Ta vaše technická vylepšení by jen brutálně zhoršili dostupnost pro chudé lidi, takže by k tomu mělo přístup mnohem nižší počet lidí a pili by dál špinavou vodu.

    Reagovat
    • 1. 8. 2015 (15.56)
     Trvalý odkaz

     ešte viac „Ideální řešení pro lidi jejichž jedinou alternativou je pít špinavou vodu“ je migrovať z krajín 3. sveta k nám, do EÚ a USA

     Reagovat
     • 1. 8. 2015 (18.06)
      Trvalý odkaz

      Migranti, kteří by prchali před nedostatkem vody by vypadali jinak. To co přichází do evropy, pokud jste si nevšiml výroku fr. ministra vnitra, tak 70% jich je ekonomických a nemají nárok na azyl.

    • 1. 8. 2015 (18.04)
     Trvalý odkaz

     Jestli jste zkusil někdy filtrovat i s obyčejným filtračním papírem, pak jste si jistě všiml že se v určitý moment zanese a moc nefiltruje, výkonnost velmi klesá, zejména při větší vrstvě, větší nečistoty by ten filtr zanesly zbytečně brzy. Ten první může být v podstatě cokoliv, papír, tkanina, písek (Znáte řez vodárenským filtrem?). To není nedostupné, stejně jako vytvoření přetlaku při filtraci. Ona ta filtrace musí být i relativně rychlá aby se v té filtrované vodě zase nezačaly množit bakterie, které mohou být na stěnách nádoby.

     Dalším důvodem pro rychlejší filtraci je fakt že pro člověka potřebujete asi 2-5l denně, rodiny v Africe mají mnohdy více členů, kolem desítky by nemusel být problém. Takže potřebujete přefiltrovat asi 20-50l v nějakém rozumné době. Pokud filtr pracuje dobře, ale pomalu, je stejně k ničemu jako filtr příliš drahý, bylo by to prakticky nepoužitelné. Bohužel ani v originálním článku se nepíše o množství vody, které tento filtr zvládl zpracovat.

     V odlehlých oblastech je to výborné a levné řešení, ale pokud se budeme bavit o městech, tak je to jen řešení nouzové. Tohle je jedno řešení jednoho problému, ale chceme-li to vyřešit komplexně, musí jednak chtít vlády těch zemí a i tk to vezme mezi deseti a dvaceti lety než budete mít velmi malý výsledek. On kořenem toho problému je nedostatek vzdělání, případně zapomenutí i těch pouček, které se používaly v předkoloniální době.

     V Indii nosí ženy sárí, no a přes toto za dávných dob vodu filtrovaly, pak přestaly, problém byl na světě. Když s tím opět začaly, tak v oblasti klesl počet případů cholery na polovinu
     osel.cz/5062-moda-proverena-cholerou.html

     Lidé bez alespoň základního vzdělání jsou nejsnáze zmanipulovatelnou skupinou. A ten problém vznikl z občanských válek v postkoloniální době.

     Jinak je to zajímavé řešení, pokud se člověk ztratí a potřebuje vodu.

     Reagovat
     • 1. 8. 2015 (20.46)
      Trvalý odkaz

      Ok. Máte pravdu, je to složitější. Omlouvám se za ten nepřátelský tón.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *