Disney postavil solární farmu ve tvaru hlavy myšáka Mickeyho

Největší a dosud nejnavštěvovanější rekreační oblast na světě, resort zábavních parků Walt Disney World, vybudoval na okraji svého areálu solární farmu. Ta má parku pomoci vylepšit jeho dosud žalostnou ekologickou bilanci a současně uspořit peníze za energie.

„Veselý kreslený myšák se po letech znovu stal atrakcí. Minimálně pro příznivce OZE.“ Zdroj: Disney
„Veselý kreslený myšák se po letech znovu stal atrakcí. Minimálně pro příznivce OZE.“ Zdroj: Disney

Vybudovaná solární farma u Orlanda má při pohledu z výšky podobu – jak jinak – ušaté hlavy myšáka MickeyMouse. Walt Disney World Resort, jehož výstavba byla zahájena v roce 1967 a trvala po čtyři léta, je komplex zábavních zařízení a zázemí, který si stěží dokážeme představit.

Rozlohou 101 kilometrů čtverečních trumfne blyštivé a neony prozářené Las Vegas, a s návštěvností je to podobné.

Jen v roce 2012 sem (do jednoho ze čtyř Disneyho areálů, které se na území resortu nachází) zavítalo přes 50 milionů návštěvníků. Bezpočet zábavních atrakcí, kolotočů, hotelů a vodních parků pochopitelně spotřebovává ohromné množství energie, dosud nepříliš ekologického původu.

Změnit to má nynější realizovaný projekt solárního myšáka, vytvořeného mezi parkovišti u Epcotu. Slavnostního spuštění elektrárny se účastnili jak oficiálního zástupci Disneyho parků, stavitelé, projektanti a inženýři z Duke Energy, a také floridský guvernér.

Událost je významná pro celou Floridu, protože tento stát americké federace (tradičně smýšlející pro-republikánsky) je známý svým velmi vlažným postojem vůči obnovitelným zdrojů energie. I když to neplatilo přímo pro Epcot, což ostatně bylo zmíněno během projevů, kde se první fotovoltaické instalace objevily už v roce 1982

Možná se situace na Floridě solárním Mickey Mousem změní. Jeho 48 000 solárních panelů ve třech soustředných kružnicích je totiž viditelných i z vesmíru. Jedním z proklamovaných cílů manažerů masivního Disneyho světa je snížit uhlíkové emise celého provozu o 50 % do roku 2020.

Kromě zmíněné solární farmy má být jedním z opatření přechod pojízdných vozítek na biopalivo, vyrobené z recyklovaného fritovacího oleje. Park připravuje i další solární instalace, ale o tom jakou mají mít podobu se zatím nemluví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *