V Panamě staví domy z plastových lahví

Není to sice úplně ideální řešení, ale pro 120 rodin žijících na Isla Colón v Panamě je to výrazná změna k lepšímu. Nízko-příjmové rodiny, které navíc v důsledku přírodní katastrofy přišly o střechu nad hlavou, se teď nyní mohou zabydlet v domech budovaných z betonu a plastových lahví.

„Když nemáte střechu nad hlavou, vezmete za vděk i domem vyrobeným z plastů a betonu.“ Zdroj: Jeff Catalano
„Když nemáte střechu nad hlavou, vezmete za vděk i domem vyrobeným z plastů a betonu.“ Zdroj: Jeff Catalano

Beton ani PET láhve nemáme zařazeny mezi právě ekologické nebo vůči přírodě vstřícné materiály, ale Panama touto poněkud neobvyklou výstavbou řeší hned několik problémů zaráz.

Poskytuje nouzové bydlení potřebným, a vzhledem k neexistující recyklaci plastů v provincii Bocas Del Toro dává nezničitelným odpadům další šanci na smysluplné využití. Výsledkem celého projektu má být celá vesnice se 120 domy a obchodem, a také zužitkování 1 300 000 lahví a plastových kanystrů.

Na jednoduchý dům je spotřebováno okolo 10 000 PETek. Jeho vnitřní prostor je minimálně členěn, stejně nenáročný zůstává i půdorys.

Oficiální zakladatel plasto-betonové vesničky, místní podnikatel Robert Bezeau, však slibuje alespoň tři různé stavební profily, aby vesnice působila alespoň trochu rozmanitým dojmem.

Na samotném návrhu se podíleli místní architekti, kteří rozplánovali Plastovou vesnici na plochu o rozloze 33 hektarů.

Uvnitř domů se udržuje příjemná stálá teplota 17 °C, a mezi hlavní výhody, které v seizmicky aktivní oblasti jistě doceníte patří, že jsou odolné vůči zemětřesením. Konstrukce domů nevyžaduje skutečně žádnou mimořádnou stavební průpravu. PET láhve a kanystry jsou naplněny vodou, zasazeny do drátěných košů, a poté zapevněny betonem.

„Jedním z cílů je zahájit alespoň pozvolný proces recyklace a třídění na skládce v Isla Colón,“ říká Bezeau. „Pokud máme i nadále zůstat tropickým rájem, musíme se s odpady naučit zacházet. Tohle je jen začátek.“

Proto podnikatel profitující z cestovního ruchu platí místním lidem za to, že na části ostrovní skládky přebírají odpadky a vytřiďují z hromad plastové láhve. Ty pak zužitkovává při výstavbě. „Je to určitá alternativa vůči tradičním stavebním materiálům, dřevu a kamení.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *