V Česku se sebralo 902 tun úsporných zářivek

V roce 2013 firmy a domácnosti odevzdaly k recyklaci přes 6 milionů kusů zářivek. To je o milion více než v roce 2012. Nejvíce světelných zdrojů bylo sebráno v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Moderní typy osvětlení, které doslouží, je třeba recyklovat - nikoliv vyhazovat do běžné popelnice! foto: EKOLAMP
Moderní typy osvětlení, které doslouží, je třeba recyklovat – nikoliv vyhazovat do běžné popelnice! foto: EKOLAMP

V přepočtu na obyvatele jsou ale bezkonkurenčně nejlepší Královéhradečtí, Pražané a obyvatelé Zlínského kraje. Do přírody se tak díky odborné recyklaci nedostalo 30 kg toxické rtuti, která by jinak mohla znečistit vodu o objemu 79 Brněnských či dvou Slapských přehrad.

Češi jsou ve sběru a recyklaci zářivek rok od roku lepší. Nejvíce se jich loni sebralo v Praze (178,7 t), Moravskoslezském (100,8 t) a Středočeském (88,3 t) kraji. Na konci žebříčku se, stejně jako předloni, umístily kraje Karlovarský (16,9 t), Liberecký (27,3 t) a Pardubický (37 t).

Nejvíce se na sběru zářivek podílejí velkoobchody: „Díky spolupráci s řadou velkoobchodů se nám v roce 2013 podařilo v porovnání s předchozím rokem sebrat o více než 100 tun světelných zdrojů více. Domácnosti ve sběru stále zaostávají, v téměř 60 % z nich vysloužilé úsporky stále končí v koši na komunální odpad,“ říká Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP, která zdarma zajišťuje zpětný odběr a recyklaci světelných zdrojů a jiných osvětlovacích zařízení.

RYCHLÁ FAKTA:

 • loni se sebralo 902 tun úsporných žárovek a 660 tun průmyslových svítidel
 • to je o 15 % zářivek, respektive 254 % průmyslových svítidel více než v roce 2012
 • světelné zdroje k recyklaci vrací jen 40 % domácností
 • Loni sebrané množství zářivek odpovídá cca 30 kg toxické rtuti, která neskončila v přírodě
 • EKOLAMP zřídil téměř 4000 sběrných míst a každým rokem přibývají další

O ochotě chránit životní prostředí však více vypovídá počet sesbíraných zářivek na jednoho obyvatele kraje. „V tomto ohledu si nejlépe vedou obyvatelé Královéhradeckého kraje a Prahy, kde na jednoho obyvatele připadá jeden odevzdaný světelný zdroj. Zlínští se s 0,65 zářivky umístili na třetím místě. Nejméně úspěšné byly kraje Karlovarský a Jihomoravský, kde každý průměrně odevzdal k recyklaci jen 0,38 zářivky,“ shrnuje Zuzana Adamcová.

Lepší výsledky ve sběru a recyklaci úsporných žárovek lze přičíst také lepší informovanosti lidí a širší síti sběrných míst. „Už více než dvě třetiny občanů vědí, že úsporné světelné zdroje obsahují nepatrné množství jedovaté rtuti. Bohužel stále řada z nich není ochotná odevzdávat vysloužilé a nefunkční úsporky do sběrných nádob k tomu určených. Je to patrné zejména v Karlovarském, Jihomoravském a Libereckém kraji. EKOLAMP spravuje téměř 4000 sběrných míst, kde je možné zdarma odevzdat nefunkční světelné zdroje k recyklaci,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

INFO BOX:

Recyklují se nejen lineární zářivky, ale i malé kompaktní, které nahradily wolframové žárovky. Všechny zářivky obsahují toxickou rtuť, která při nesprávné likvidaci zamořuje životní prostředí.

Z výsledků společnosti EKOLAMP vyplývá, že celkem tuzemské domácnosti a firmy loni sebraly a předaly k recyklaci 902 tun světelných zdrojů, což představuje více než šest milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. Oproti roku 2012 jde o 15% nárůst.

Před znečištěním zachráněna voda ze 79 Brněnských přehrad

Hlavním důvodem pro recyklaci úsporných žárovek je toxická rtuť, která je uvnitř světelného zdroje neškodná a pro svícení nutná. „Loni se jí podařilo zachytit více než 30 kilogramů. Je to o více než 5 kilogramů více než v roce předcházejícím. Pokud by se tato rtuť dostala do přírody, dokázala by znečistit vodu v objemu více než dvou Slapských či 79 Brněnských přehrad,“ vysvětluje hlavní důvody recyklace Zuzana Adamcová.

Rtuť představuje zátěž pro životní prostředí, a i když se v úsporných zářivkách vyskytuje jen ve velmi malém množství (cca 2–5 mg), je potřeba ji z vysloužilých zařízení recyklací eliminovat.

Počet sběrných míst roste: jsou jich téměř 4000

V Česku lze vyřazené úsporné zářivky vrátit v  obchodech s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na úřadech nebo v řadě firem: „Doposud jsme jich rozmístili téměř 1700 a další přibývají,“ dodává Zuzana Adamcová. Nejbližší sběrné místo si můžete najít na www.ekolamp.cz/mapa-sbernych-mist/.

tisková zpráva

9 komentářů: „V Česku se sebralo 902 tun úsporných zářivek

 • 6. 7. 2014 (17.57)
  Trvalý odkaz

  S LED žárovkami mám dobré zkušenosti a máte na ně záruku 2 roky a do půl roka se vám vrátí cena té LEDky a to vám vydrží mnohé mnohem déle než dva roky ale také 3, 4, 5 let :))

  Reagovat
 • 1. 4. 2014 (19.50)
  Trvalý odkaz

  docela musím souhlasit s Anonymem všude se prezentuje stará dobrá žárovka jako strašně neekologická z ohledu spotřeby energie, ale už nikdo neřekne kolik energie se spotřebuje při její výrobě (což si osobně myslím že je to poměrně zanedbatelný množství) ve srovnání s náklady na výrobu těch úsporných přeci jen nikdo musí vytěžit a zpracovat kovy v nich užité a plasty a co příroda sic se to z recykluje ale ani recyklace není 100% a ještě ktomu ta recyklace bude co se tyče náročnosti energie a dalších zdrojů náročnější než z recyklovat starou dobrou žárovku

  Takže konečná otázka je je úsporná žárovka skutečně ekologická

  Reagovat
  • 4. 4. 2014 (19.45)
   Trvalý odkaz

   Navíc sklo je znečištěno luminofory, nemůže jít přímo do pece, to by u klasiky šlo. Navíc v klasické žárovce lze použít i obnovitelné uhlíkové vlákno, říká se že snad dosahovalo běžně 1500-2000h životnosti. Dokonce jedna rekordní žárovka v USA slouží už snad 112 let.
   http://www.youtube.com/watch?v=lxRFueciG9w
   Všechno pak záleží na tom k čemu má to světlo být, jestli je to jenom slabé pro orientaci v noci při televizi atd. nebo na čtení, práce v kuchyni…

   Ještě tu je nernstova lampa, doufám, že na ni pozapomenuly, to je vám ještě jednodušší, než žárovka.

   Reagovat
 • 31. 3. 2014 (7.35)
  Trvalý odkaz

  Tato hromada vytridenych zarivek se nalozila na dve lode. Prvni lod je dovezla nekde do Afriky, kde se to nasypalo na hromadu a hotovo. Zub casu recykluje spolehlive. Druha lod to vylozila nekde v Cine. Ted po tech hromadach litaji negramotne decka se sroubovaky a paci z toho cin nebo nejaky jiny kov. A led osvetleni? Neni nad to nahradit jednoduchy bezpecny cisty a overeny princip wolframoveho vlakna vehementem nabitym elektronikou a tahat ho pres pul zemekoule tam a kdyz chcipne, tak zase zpet. Zajimala by mne na vlastni oci recyklace zarivek a chtel bych videt praktickou recyklaci LEDky. Nemozne bez pouziti tech nejhorsich svinstev. Hura.

  Reagovat
 • 30. 3. 2014 (12.17)
  Trvalý odkaz

  první nám seberou rtuťové teploměry a nasázejí nám sem rtuťové zářivky, které stejně vydrží pár měsíců a pak svítí o dost hůře, pokud vůbec :(

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *