Heliofloat – plovoucí solárních farmy pro neklidné moře

Větrné elektrárny usazené v mělkých mořích při pobřeží se prakticky na celém světě stávají běžným zjevem. Proč ale takové popularity nedosahují plovoucí solární elektrárny?

"Rozbouřené vlny moře by měl celý systém hladinové solární elektrárny ustát bez nehody." Zdroj: UT Wien
„Rozbouřené vlny moře by měl celý systém hladinové solární elektrárny ustát bez nehody.“ Zdroj: UT Wien

Na vině tomu dosud bylo rozbouřené moře, které by dokázalo nejeden nadějný solární projekt pohřbít pod svými vlnami. Změnit to má projekt Heliofloat z vídeňské Technologické univerzity.

Vídeňští inženýři se pustili do návrhu štědře disponovaných plovoucích solárních farem, které by svými rozměry (100×100 metrů) mohly segment solární hladinové energetiky učinit konkurenceschopným. A jak se má toto dílo vyrovnat s rozbouřeným mořem?

Základem nové technologie Heliofloat má být série polo-otevřených plováků, které by zvládly udržet celý systém na hladině bez nehody. Zatímco konvenční plovoucí solární elektrárna je svými nosníky v podstatě pevný a rigidní, vídeňský model se má vlnám moře flexibilně přizpůsobit.

Tím ale dostává celý záměr Technologické univerzity nový, globální, rozměr. Širší aplikaci solární energetiky totiž v cestě stojí často prostý nedostatek vhodného místa.

Solární elektrárny budované na nedostatkové zemědělské půdě nikomu na radosti nepřidají, a účelné využití mořského otevřeného prostoru se zdá být jako ideální řešení.

I další výstupy, plynoucí z užití plovoucích solárních farem zní lákavě: konstrukce mořského solárního parku Heliofloat se odehrává v řádu desítek minut, technicky je minimálně náročná, a může být volně přesouvána podél pobřeží, všude tam, kde je zapotřebí.

„Základním prvkem celé technologie Heliofloat je podpora nosného systému na bázi otevřených plováků,“ říká Markus Haider z Institutu energetických systémů a termodynamiky ve Vídni.

„Ty se postarají o tom, aby byla potenciálně ničivá energie vln rozložena na celou plochu a absorbována.“ Součástí systému je i robustní konstrukce a vzduchové polštáře, které zajišťují stabilnost a odolnost celého systému.

I když byl Heliofloat slavnostně představen na hannoverském veletrhu Messe, k finalizaci a hlavně komercionalizaci celého produktu zatím chybí peníze. Inženýři z vídeňské Technologické univerzity to ale chtějí vyřešit chytře: nabídnou svou novinku všem připravovaným projektům přímořských čističek odpadních vod, odsolovacích zařízení, těžby vodní biomasy a vodních farem, jako bezpečný zdroj energie.

Sdílet: