V Nigérii staví domy z PET lahví

Jednoduchost hraničící s dokonalostí. Tak by se dala popsat myšlenka realizovaná v nigerijské vesnici Yelwa. O tom, že bytovou situaci, přebytek plastových odpadů a nedostatek financí na rozvoj vzdělání je možné vyřešit jedním elegantním tahem, se zde přesvědčili místní obyvatelé.

Stavba domu z PET lahví. Zdroj: GreenMuze

Podle článku uveřejněném na serveru GreenMuze stojí za nápadem řecký podnikatel a ekolog, který si nepřál být jmenován. V nigerijské vesnici totiž vyrostly plastové domy.

Domy vyrobené z plastových lahví plněných směsí písku, poslepované dohromady blátem. Plně obyvatelné, s příjemně chladnými místnostmi, vybavené kuchyní, koupelnou i toaletou. I když se do zdá neuvěřitelné, na postavení ukázkového PET domu je zapotřebí jen 7800 lahví a netrvá déle než tři týdny.

Dům se staví na betonových základech, a celková cena je třetinová oproti tradičním stavebním materiálům, například cihlám. Vesnice Yelwa se teď honosí neustále se rozrůstající „třídou“ šestadvaceti takových domů.

Na domy se teď jezdí dívat stovky místních z širokého okolí, a vypadá to, že po vzoru tohoto alternativního ekologického bydlení vyroste v okolí řada následovníků.

Drobným problémem při stavbě byl nedostatek plastových lahví, se kterým ale rádi pomohli místní hoteliéři a prodavači. Ostatně, zbavovali se jen obtížného odpadu.

Časově nejnáročnějším úkolem je plnění PET lahví pískem. Na tuto vysoce odbornou činnost se mohli přihlásit všichni malí brigádníci z vesnice, a skutečně při ní vydatně pomáhali.

Na závěr výstavby vesničané z Yelwy postavili svým malým pomocníkům z plastových lahví i jednoduchou školní budovu. Následné vybavení školy pak zajistila Asociace pro obnovitelné zdroje energie.

greenmuze.com
Sdílet: