V Nigérii staví domy z PET lahví

Jednoduchost hraničící s dokonalostí. Tak by se dala popsat myšlenka realizovaná v nigerijské vesnici Yelwa. O tom, že bytovou situaci, přebytek plastových odpadů a nedostatek financí na rozvoj vzdělání je možné vyřešit jedním elegantním tahem, se zde přesvědčili místní obyvatelé.

Stavba domu z PET lahví. Zdroj: GreenMuze

Podle článku uveřejněném na serveru GreenMuze stojí za nápadem řecký podnikatel a ekolog, který si nepřál být jmenován. V nigerijské vesnici totiž vyrostly plastové domy.

Domy vyrobené z plastových lahví plněných směsí písku, poslepované dohromady blátem. Plně obyvatelné, s příjemně chladnými místnostmi, vybavené kuchyní, koupelnou i toaletou. I když se do zdá neuvěřitelné, na postavení ukázkového PET domu je zapotřebí jen 7800 lahví a netrvá déle než tři týdny.

Dům se staví na betonových základech, a celková cena je třetinová oproti tradičním stavebním materiálům, například cihlám. Vesnice Yelwa se teď honosí neustále se rozrůstající „třídou“ šestadvaceti takových domů.

Na domy se teď jezdí dívat stovky místních z širokého okolí, a vypadá to, že po vzoru tohoto alternativního ekologického bydlení vyroste v okolí řada následovníků.

Drobným problémem při stavbě byl nedostatek plastových lahví, se kterým ale rádi pomohli místní hoteliéři a prodavači. Ostatně, zbavovali se jen obtížného odpadu.

Časově nejnáročnějším úkolem je plnění PET lahví pískem. Na tuto vysoce odbornou činnost se mohli přihlásit všichni malí brigádníci z vesnice, a skutečně při ní vydatně pomáhali.

Na závěr výstavby vesničané z Yelwy postavili svým malým pomocníkům z plastových lahví i jednoduchou školní budovu. Následné vybavení školy pak zajistila Asociace pro obnovitelné zdroje energie.

greenmuze.com

2 komentáře: „V Nigérii staví domy z PET lahví

  • 30. 11. 2011 (11.25)
    Trvalý odkaz

    Otazka: Jak se stavíte k aktuálnímu trendu přírodního stavitelství, využívání přírodních materiálů jako jsou dřevo, sláma, hlína apod.?

    Osamu Okamura: Jako materiály, které mají své jasné fyzikální a technologické limity, co se týká pevnosti nebo únosnosti, zůstanou spíše doménou nízkopodlažní zástavby, jejíž hustota není pro centra současných měst dostatečná. Romantismus prostě musí jít stranou, přírodní udržitelnost ve městech nahradí spíše hospodaření s místem a s energiemi postavené na vyspělých technologiích. Na venkově ale určitě mají své místo, ovšem opět s nutnou dávkou racionality.

    [zdroj: hybrid.cz/rozhovor-osamu-okamura-automobil-zpusobil-smrt-mesta]

    Reagovat
  • 28. 11. 2011 (20.05)
    Trvalý odkaz

    Idea krásná a praktická. Podobnou technikou postavený dům by měl stát v ZOO Trója, ale kdo ví. Spíš je mi záhadou, zda tím tajemným autorem nebude Architekt odpadu a jeho „Earthships.“ Zdravím pana autora a děkuji za jeho příspěvky na tomto serveru… ;o)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *