LuminAID – světlo v sáčku

Nový koncept světla LuminAID může ulehčit život jak nejchudším obyvatelům planety, tak i osobám zasaženými přírodním neštěstím. LuminAID je jednoduché a odolné svítidlo, které může nahradit nebezpečné a zdraví škodlivé kerosinové lampy.

světlo LuminAID
světlo LuminAID

Jednou ze základních lidských potřeb, vedle čisté vody, jídla a přístřeší, je také možnost si v noci svítit. Na celém světě žije 1,6 miliardy lidí, kteří nemají přístup ke stálému a stabilnímu zdroji světla. Bez světla nemusí však žít nutně jen lidé v nejchudších oblastech světa, ale také například lidé zasažení obrovskou přírodní katastrofou (tsunami v Japonsku).

Lumin AID se skládá z plastového sáčku, baterie, solárního panelu a výkonných LED diod. Plastový sáček to však není ledajaký, neboť povrch je pokryt stovkami „mikro-čoček“, které rozptylují světlo do všech směrů.

Pro správnou funkci čoček je třeba sáček jednoduše nafouknout vzduchem. Světlo z LED diod pak svítí dovnitř sáčku a přes čočky se rovnoměrně láme do okolí.

světlo LuminAID
světlo LuminAID

LuminAID je nabíjen pomocí solárního článku umístěného na obalu. Slunce nabije baterii přístroje během 4-6 hodin. S plnou zásobou energie lze přístroj využívat až 4 hodiny při světelném toku 35 lumenů. Při světelném toku 25 lumenů lze svítit až 6 hodin. Baterii lze nabít až 800x.

LuminAID je v současné době testován ve státě Radžastán (Indie), kde 50 % domácností nemá přístup k elektrické energii. Lampa je distribuovaná do vesnických škol, chudým rodinám a drobným živnostníkům.

LuminAID v Indii
LuminAID v Indii

Tvůrci přístroje, architekti Anna Stork a Andrea Sreshta, prohlašují, že veškeré zisky z případného prodeje půjdou na výrobu a distribuci přístroje do nejchudších zemí světa.

Pomoc s rozvojem projektu a distribuci můžete i vy. Pokud si koupite přes stránky IndieGoGo jeden přístroj LuminAID, automaticky další světlo bude darováno potřebným lidem na celém světě. Tato pomoc vás bude stát necelých 500 Kč.

Gizmag
Sdílet: