LuminAID – světlo v sáčku

Nový koncept světla LuminAID může ulehčit život jak nejchudším obyvatelům planety, tak i osobám zasaženými přírodním neštěstím. LuminAID je jednoduché a odolné svítidlo, které může nahradit nebezpečné a zdraví škodlivé kerosinové lampy.

světlo LuminAID
světlo LuminAID

Jednou ze základních lidských potřeb, vedle čisté vody, jídla a přístřeší, je také možnost si v noci svítit. Na celém světě žije 1,6 miliardy lidí, kteří nemají přístup ke stálému a stabilnímu zdroji světla. Bez světla nemusí však žít nutně jen lidé v nejchudších oblastech světa, ale také například lidé zasažení obrovskou přírodní katastrofou (tsunami v Japonsku).

Lumin AID se skládá z plastového sáčku, baterie, solárního panelu a výkonných LED diod. Plastový sáček to však není ledajaký, neboť povrch je pokryt stovkami „mikro-čoček“, které rozptylují světlo do všech směrů.

Pro správnou funkci čoček je třeba sáček jednoduše nafouknout vzduchem. Světlo z LED diod pak svítí dovnitř sáčku a přes čočky se rovnoměrně láme do okolí.

světlo LuminAID
světlo LuminAID

LuminAID je nabíjen pomocí solárního článku umístěného na obalu. Slunce nabije baterii přístroje během 4-6 hodin. S plnou zásobou energie lze přístroj využívat až 4 hodiny při světelném toku 35 lumenů. Při světelném toku 25 lumenů lze svítit až 6 hodin. Baterii lze nabít až 800x.

LuminAID je v současné době testován ve státě Radžastán (Indie), kde 50 % domácností nemá přístup k elektrické energii. Lampa je distribuovaná do vesnických škol, chudým rodinám a drobným živnostníkům.

LuminAID v Indii
LuminAID v Indii

Tvůrci přístroje, architekti Anna Stork a Andrea Sreshta, prohlašují, že veškeré zisky z případného prodeje půjdou na výrobu a distribuci přístroje do nejchudších zemí světa.

Pomoc s rozvojem projektu a distribuci můžete i vy. Pokud si koupite přes stránky IndieGoGo jeden přístroj LuminAID, automaticky další světlo bude darováno potřebným lidem na celém světě. Tato pomoc vás bude stát necelých 500 Kč.

Gizmag

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *