Osvětlení Philips těší návštěvníky švédského parku

V centru švédského města Uppsala mezi řekou Fyrisån a Univerzitní nemocnicí se nachází městský park Stadsträdgården s více než stopadesátiletou historií.

V rámci připravovaných oslav realizovalo město Uppsala rozsáhlou rekonstrukci celého parku. Součástí renovace byla mimo jiné instalace lemů trávníků a vybudování úzkých štěrkových cest, čímž byl znemožněn jednoduchý přístup servisních vozidel a pojízdných plošin k instalovaným svítilnám.

Tento faktor byl jedním z klíčových při zpracování návrhu nového osvětlení v městském parku, který se měl stát příjemným místem k odpočinku.

Moderní design a příjemné světlo

Při sestavování návrhu projektu osvětlení bylo velmi důležité navázat na celkový koncept úprav parku Stadsträdgården. Cílem projektu bylo navrhnout designové osvětlení, které bude působit estetickým a příjemným dojmem jak během dne, tak v noci. Zároveň mělo osvětlení působit inovativním a hravým dojmem.

Viktoria Mörk, manažerka společnosti Bjerking AB, která spravuje veškeré veřejné osvětlení ve městě Uppsala, se k plánovanému projektu vyjádřila: „ V rozhodovacím procesu bylo zřejmé, že by bylo jak finančně náročné, tak fyzicky velmi obtížné provádět každé čtyři roky pravidelnou údržbu na původních svítidlech s metalhalogenidovými výbojkami.“

Z tohoto důvodu se město Uppsala rozhodlo přejít na energeticky úsporné LED osvětlení s dlouhotrvající životností. Mimoto mělo být nové osvětlení vybíráno také tak, aby byl kladen velký důraz na estetiku a aby lampy vytvářely zajímavé světelné efekty, které by si pohrávaly se světlem a stíny.

„Ve všech našich veřejných infrastrukturálních projektech aktivně podporujeme instalaci LED diodových lamp. Ve výběrovém řízení, v rámci kterého rozhodovalo o novém osvětlení parku Stadsträdgården deset lidí, jsme vybírali z celé řady nabízených možností osvětlení. Nakonec jsme se rozhodli vyzkoušet čtyři možnosti. Všichni členové skupiny se nakonec shodli na tom, že svítidla Metronomis LED Fluid společnosti Philips byla tou nejlepší možnou variantou, a to především po stránce světelného výkonu, vytvořené atmosféry a designu,“ říká Viktoria Mörk.

V městském parku Stadsträdgården tedy nakonec bylo instalováno 77 svítidel Philips Metronomis LED Fluid s hranolovitým efektem. Tato řada svítidel je prvním podobným typem osvětlení na světě.

Umožňuje totiž montáž na sloup a navíc nabízí paletu zajímavých světelných efektů pro jedinečné estetické osvětlení okolního prostředí. Kryty svítidel i samotné sloupy lamp jsou v parku natřeny zelenou barvou tak, aby ladily s okolní přírodou.

Pod LED diodovým svítidlem je umístěna speciální deska, která vytváří příjemné světlo a nádherný diamantový světelný efekt. Kruhový paprsek ozařuje blízké okolí svítidla a chodníky, trávníky a dokonce i křoví tak díky tomuto efektu „svítí“.

Osvětlení Metronomis LED přináší řadu výhod

Mezi celou řadu pozitivních faktorů, které vybrané osvětlení přináší, patří mimo jiné fakt, že při přímém pohledu do svítidla nezůstanete oslepeni. Z různých vzdáleností tvoří diamantový efekt svítidla různé světelné vzory.

Nové LED osvětlení však především vybízí kolemjdoucí k návštěvě parku a je naprosto běžné, že lidé zde chodí na procházky nejen přes den, ale také v pozdních večerních hodinách.

Kromě toho se park Stadsträdgården ve městě Uppsala stal díky vybranému LED osvětlení Philips bezpečnějším prostředím pro všechny návštěvníky parku i pro ty, kdo parkem prochází na cestě do práce a zpět.

Městský park má nyní lepší osvětlení, které vyžaduje mnohem méně údržby, než tomu bývalo dříve. Při běžném provozu 4 000 hodin svícení za rok budou tato svítidla fungovat minimálně dvacet let, aniž by bylo zapotřebí vyměňovat zdroj světla.

„Spotřeba energie se díky používání svítidel Philips Metronomis LED Fluid snížila o více než 9 000 kW za rok. Jediná věc, kterou musíme jednou za čtyři roky udělat, je oprášit kryt svítidla,“ dodává Viktorie Mörk.

placená inzerce

Jeden myslel na “Osvětlení Philips těší návštěvníky švédského parku

  • 10. 2. 2023 (10.26)
    Trvalý odkaz

    To vypadá moc hezky. Je mi jasné, že to nejde okamžitě a asi nemá smysl měnit zánovní lampy, ale led osvětlení by se mělo na ulicích a v parcích určitě objevovat a postupně se dostávat do popředí stejně jako je teď řešeno vánoční osvětlení prakticky všude a to ať v soukromém, tak i komerčním sektoru.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *