Philips představil šetrnou žárovku, která nahradí 75W klasickou

mezi prvními firmami na světě aktuálně představil , která má nahradit klasickou vláknovou 75W . Philips EnduraLED A21 přitom spotřebuje až 4x méně energie, pouze 17 W. Vydržet má až 25x déle.  

foto: Philips

„I nadále pokoušíme hranice inovací LED technologie novými produkty, které jsou energeticky šetrné, krásné a výjimečně spolehlivé,“ komentoval novou Ed Crawford, manažer Philips Lighting pro severní Ameriku.

Sedmnáctiwattová šetrná LED žárovka EnduraLED A21 využívá novou generaci vysoce výkonných LED LUXEON. Díky tomu má žárovka světelný tok 1100 lumenů, barevnou teplotu 2700 K, index podání barev 80 a životnost 25 000 hodin.

Ve Spojených státech se začne nová LED žárovka Philips prodávat na konci letošního roku za cenu kolem 40 dolarů. V současném přepočtu je to asi 700 Kč.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

9 komentářů: „Philips představil šetrnou žárovku, která nahradí 75W klasickou

  • 7. 9. 2011 (13.15)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, když vezmu v potaz cenu za tuto žárovku, její spotřebu, její životnost a světelný tok na 1W myslím, že se zde o žádné rapidní úspoře nedá hovořit. Přijde mi to jako krásně propracovaný marketingový tah od firmy Philips. V dnešní době LED dosahují mnoho větší svítivosti, především čipy Cree a Bridgelux a LED svítidla vůbec mají mnohem delší životnosti, načež má hlavně vliv zpracování jejich chlazení. Navíc nechápu, proč u této žárovky je možnost pouze jedné teploty bílé barvy. Já osobně jsem rád, že už nemusím trávit večery při tom žlutém světle, které je mnohdy až do oranžova. Netvrdím, že domů je nejvhodnější to studené bílé světlo, ale asi nejpříjemnější do interiéru je bílá v teplotě okolo 5000°K. Osobně můžu doporučit tuto žárovku, kterou jsem si pořídil a to jak svítí, bych laickým okem s klidem považoval za 100W běžnou žárovku. http://www.topkonstrukt.cz/led-zarovky-1/led-zarovka-10w.html

    Reagovat
  • 19. 6. 2011 (19.57)
    Trvalý odkaz

    Co se týče měrného výkonu tak nic moc, 65 lm/W dosahují i lepší typy kompaktních zářivek, hlavně amalgámové vezre. Taková 20W kompaktní zářivka dává 1300 lm, což je stejný měrný výkon (světelný tok v lumenech na spotřebovaný Watt) jako u téhle 17W LED, takže – stejné množství světla za stejnou spotřebu energie, tedy žádná úspora na energii ve srovnání s kompaktní zářivkou. Jenomže pořizovací cena téhle 17W bude mnohonásobně vyšší, než u kompaktní zářivky. V případě kompaktní zářivky si musíte na 25000 hodin koupit aspoň 2 kusy, což je záležitost cca 200 Kč, ale LED se 17W bude odhaduji na cenu kolem tisícovky. Takže se neušetří vůbec nic. Jediný kdo na tom vydělá je obchodník. Spotřebitel prodělává. Když chcete počítat úspory, tak je počítejte komplexně včetně pořízení zdroje. Sami přijdete na to, že LED se nevyplatí, alespoň zatím, než časem klesnou ceny. Životnost čipů je samozřejmě dlouhá, ovšem životnost elektroniky v LED zdrojích je srovnatelná se životností elektroniky u kompaktních zářivek. A je otázka, jestli elektronika u LED zdrojů nebude právě tím slabým článkem celého LED zdroje. Podle mých zkušeností se zdroji LED také dochází k poměrně rychlému stárnutí zdroje a už po 1 měsíci je pouhým okem patrný pokles světelného toku.

    Reagovat
  • 18. 5. 2011 (9.13)
    Trvalý odkaz

    Prosím o adresu toho obchodu, nás ostatní čtenáře by to také zajímalo.

    Reagovat
  • 17. 5. 2011 (21.23)
    Trvalý odkaz

    Více než 900 lumenů? Většinou se prodávají LED žárovky do 500 lumenů. Vyšší hodnoty jsem osobně neviděl.

    Reagovat
  • 17. 5. 2011 (14.23)
    Trvalý odkaz

    Co je to prosím Vás za skrytouu reklamu? A taky hodně nesmyslnou! LEDkové žárovky se prodávají na trhu už hodně dlouho a dokonce se prodávají i žárovky, které mají větší svítivost tok než odpovídá 75W klasické žárovce (920 lm).
    Zrovna minulý týden jsem dokončil kompletní dovybavení domácnosti LEDkovými žárovkami a LED náhražkmi za zářivkové trubice z internetového obchodu, který mi dává na žárovky záruku 60 měsíců plné záruky na výměnu bez otázek – pošlete vadnou, dostanete novou.

    A vesměs stály žárovky mezi 250-520 Kč. Tak mi řekněte, co je tohleto za nesmyslný článek?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *