Světlo v plastové láhvi rozsvítí milióny chudých domácností

Možnost si doma rozsvítit – pro obyvatele naprosto běžná věc. Pro milióny chudých lidí na celém světě nedosažitelný luxus. Avšak i lidem, kteří nemají nebo nemohou si dovolit využívat elektrickou energii, svitla naděje. Je jim geniálně jednoduchý systém, který může z každé udělat výkonnou žárovku. Bez elektřiny, bez nutnosti platit účty.  
solární plastová láhev
Obrázek: WorldPress

Technologie „solárních plastových láhví“ má však jeden zádrhel. Funguje pouze ve dne. Říkáte si, k čemu je fungující jen za denního světla? Zdánlivý rozpor má logické vysvětlení.

Milióny lidí žije v městských chudinských čtvrtích, kde jsou jednotlivé budovy natěsnány tak blízko sebe, že i přes den je uvnitř domů a chodeb tma – denní světlo je blokováno zástavbou.

Svíticí PET láhev řeší problém jednoduše geniálním způsobem. Prázdná plastová láhev je napuštěná čistou vodou a je zasunuta do střechy domu, tak že jedna polovina směřuje dovnitř a druhá ven.

dopadá na vrchol láhve a díky lomu světla je přiváděno do vnitřních prostor. Uvnitř plastová láhev svítí rovnoměrně a stejně všemi směry – jako skutečná elektrická žárovka. „Plastová žárovka“ může poskytnout svítivost odpovídající 55wattové klasické žárovce.

Do vody je rovněž přidáváno malé množství bělidla, které zamezuje růstů plísní. PET žárovka tak může bez problému svítit až 5 let. Ekologické, levné s nulovými provozními náklady. Jednoduše ideální zdroj světla pro milióny chudých lidí po celém světě.

„Solární plastová láhev“ je nápadem studentů z . Nyní je původní studentský projekt pod názvem Isang Litrong Liwanag (Litr Světla) distribuován nadací MyShetler na . Nadace si dává za cíl, poskytnou světlo více než jednomu miliónu chudých domácnosti.

Physorg.org

6 komentářů: „Světlo v plastové láhvi rozsvítí milióny chudých domácností

 • 23. 1. 2012 (22.41)
  Trvalý odkaz

  Kdyby tam radeji udelali poradnou diru, pretahli nejakym kusem igelitu, tak maji poradne OKNO a krome vetsiho mnozstvi svetla i krasny vyhled na oblohu.
  tohle je uplna „ptakovina“.

  Reagovat
 • 26. 9. 2011 (14.33)
  Trvalý odkaz

  no pozor na to .. ono se dela neco, cemu se rika svetlovod – viz google: světlovody. Steny maji vysokou odrazivost. Neco jako vzduchotechnika. Nahore je vydute okno, a sviti to treba ve sklepe skrz odrazy uvnitr. To neni vubec marne toto :)

  Reagovat
 • 19. 9. 2011 (23.21)
  Trvalý odkaz

  A přez hadici to nefunguje? Že by se to třeba dalo dovést až do sklepa :)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *