EcoBarge – říční skleníky pro Bělehrad

Architekti z novosadského studia Salt & Water navrhli originální koncept, který může dát městu Bělehradu zahrady i obnovitelnou energii současně. Řešení přitom nebude vyžadovat žádné zvláštní nároky na prostor.

„V Evropě je spousta měst, kterými protéká řeka a přitom zápasí s nedostatkem prostoru.“ Zdroj: Salt & Water
„V Evropě je spousta měst, kterými protéká řeka a přitom zápasí s nedostatkem prostoru.“ Zdroj: Salt & Water

Bělehrad, hlavní město Srbska, je bezpochyby krásné město. Díky své strategické poloze na soutoku Dunaje a Sávy sehrál v dějinách důležitou úlohu, a dodnes si zachoval mnoho ze své historické krásy.

Jestli ale je něco, čím toto město s 1,5 milionem obyvatel neoplývá, pak je to volný prostor. Zeleň a parky jsou tu uzavřeny v přesně vymezených a neměnných areálech, a přijít s výstavbou parkoviště nebo jiné podobně rozlehlé plochy v centru je noční můrou urbánních plánovačů.

Lidé ze Salt &Water s tím ale počítají. Dát Bělehradu zahrady, prosperující model městského zemědělství a také čistý zdroj obnovitelné energie nebude zabírat ani metr čtvereční půdy: skleníky a energetické farmy budou kompletně stát na vodě.

Salt & Water rozpracovali model zastavěných prámů na Dunaji, na kterých by se mohly nacházet solární panely, skleníky a nezbytná údržbářská (a potažmo edukační) centra.

Tyto plovoucí struktury – EcoBarge- by přitom mohli být díky zapracovaným OZE zcela nezávislé na energii z okolí, a navíc by mohly pracovat s recyklovanou a přečištěnou vodou z řeky.

„Navrhli jsme EcoBarge jako zvláštní místa na řece, kde by si mohli obyvatelé Bělehradu dopřát fungující systém vertikálního farmaření a dalších alternativních cest k pěstování organické potravy v městském prostředí,“ říkají Salt & Water.

Plovoucí skleníky „těží“ z nedostatku jiného místa ve městě, i ze své polohy na vodě. „Města v Evropě se rozrůstají a zažívají boom,“ říkají Salt & Water. „Při výstavbě se ale často zapomíná na zeleň a prostor pro udržitelný systém hospodaření. EcoBarge to adresně řeší.“

Každý prám je vybaven velkým skleníkem s vertikální farmou, filtrační jednotkou na vodu, trojící solárních panelů a čtyřmi turbínami větrných mini-elektráren (vše s blíže nespecifikovaným výkonem). Otázkou zůstává, jestli Bělehrad bude o plovoucí skleníky na Dunaji stát.

Sdílet: