Post-industriální regenerace v Shekou aneb městská zahrada

Přiblížit šedivým metropolím kus světa za hranicemi mrakodrapů, podpořit myšlenku městského zemědělství, a nabídnout lidem kontakt s opomíjenou venkovskou realitou. „Města rostou jako stromy, ale svými kořeny se pořád drží venkova,“ říká trochu poeticky Sam Wong, jeden ze členů designérského týmu, který zpracovával část návrhu projektu Value Farm, zahradu uprostřed města.

„Střechy domů ve městech jsou jako neobdělaná pole,“ tvrdí architekt projektu Value Farm, Thomas Chung. Zdroj: ArchDaily.com/Value Farm
„Střechy domů ve městech jsou jako neobdělaná pole,“ tvrdí architekt projektu Value Farm, Thomas Chung. Zdroj: ArchDaily.com/Value Farm

„Vytvořme kolektivní prací něco hodnotného,“ dodává další z návrhářů, Bill So. „A odměnou za naše společné úsilí bude skutečná úroda.“ A protože v Číně se kolektivismus pořád ještě nosí, vznikl tak při příležitosti loňského bienále Urbanismu a architektury 2013 v Shenzhenu nevšední projekt, zaměřený na „radikální transformaci veřejného prostoru“. V rušném Shekou, jako odpověď na podtitul zmíněného bienále „Urbánní hranice“, vybudovali na místě bývalé sklárny na ploše 8000/2100 metrů čtverečních městskou zahradu.

„Inspiroval nás především Hong Kong, který navzdory hustému zasídlení disponuje bujnou zelení a městskými parky,“ dodává třetí návrhář, Gary Law. „Líbil se nám koncept střešních farem, a veřejnosti otevřených zahrad.“

Kromě vytvoření zelených oáz ve městech ale chtěli autoři od projektu Value Farm něco víc. „Ne jen obyčejný park, ale něco, co by dokázalo lidi vytrhnout z městského chaosu.“ Vznikla vize znovu-napojení obyvatel měst na uklidňující, prý přímo terapeutickou činnost, vlastní pěstování zemědělských plodin.

V pojetí trojice designérů mají města obrovský potenciál, pokud jde o vlastní zemědělskou produkci. Podstatné ale je, nesnažit se „transplantovat“ venkov na města, ale naopak využít toho, co metropole nabízejí. Není prý pravdou, že by města neměla na „zahradničení“ dostatek prostoru.

Jsou tu přece střechy. I proto je zahrada na pozemku bývalé sklárny v Shekou upravena tak, jak by asi vypadala ta střešní, včetně zídek, cihlových přepažení a výčnělků. Jen se nenachází ve třicátém patře, ale na povrchu.

Městské zemědělství nabízí udržitelný alternativní přístup lokální produkce potravin, mění životní styl a pohled lidí z měst na obyvatele venkova. A co víc, městské zahrady, ať už na střechách nebo v otevřených pasážích, výrazně zlepšují mikroklima měst, ochlazují je, čistí vzduch a dodávají nový estetický rozměr jinak nevýrazné šedi.

Archdaily.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *