Rodinný dům? 173 metrů vysoký za miliardu dolarů – v indické Bombaji

V patnáctimilionové indické metropoli byl dokončen nejdražší na světě. Jde o rodinné sídlo nejbohatšího muže a dokonce celé , Mukeshe Ambaniho.
Indie - Bombaj - Antilia - nejdražší rodinný dům

Rodinný dům vysoký 173 metrů vyrostl přímo uprostřed Bombaje. Tyčí se vysoko nad běžné domy tohoto města. měl mít tři helipady a dokonce i vlastní řídící věž. Je nazván Antilia podle bájného ostrova v . Samotná je inspirována Vysutými zahradami Semiramidinými.

Šest pater je určeno pouze pro . Jedno patro je celé zařízeno jako servis pro automobily. Součástí budovy je např. také malé divadlo pro 50 lidí, lázně, několik plaveckých bazénů, herna a samozřejmě tři patra zahrad. Celkový počet je pouze 27, protože zadavatel si přál extrémně vysoké stropy (běžně by takový mrakodrap měl 60 pater).

Odhadovaná cena stavby se pohybuje mezi 1 a 2 mld. dolarů. Jde tedy o nejdražší rodinný dům na světě. Je však určen pouze pro Mukeshe Ambaniho, jeho ženu a tři děti. Mimo to ale budova zaměstná 600 stálých zaměstnanců, kteří se budou starat o chod budovy. Stavba mezi okolními miniaturními domečky a chce se říct i „slumy“ trvala sedm let.

Co je na celé stavbě „nejúžasnější“, nemá snad žádnou vlastnost, která by nějak šetřila energii nebo zdroje. Jde tak o dokonalý příklad totálně přehnané osobní „spotřeby“ a toho, jak by se moderní obydlí stavět neměla.

Inhabitat, foto: archinect
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.