Olomoucký Bajkazyl se zapojil do projektu Rekola
Olomoucký Bajkazyl je první odnoží známého cyklistického epicentra, pražského Bajkazylu. Ve své podstatě prakticky demonstruje to, co je v českých studentských městech patrné už dávno. Jízdní kolo je prostě ten nejspolehlivější a nejdostupnější prostředek, který vás hladce přepraví mezi přednáškami, školními budovami, nezbytnými nákupy a zábavou.
Jízdní kolo je ideální dopravní prostředek. Bez ohledu na dopravní špičku nebo nestudentské ceny MHD vás dopraví tam kam potřebujete. A univerzitní města si prostě o cyklistický boom říkají – pro inspiraci se ostatně stačí podívat na západ nebo ještě lépe do Skandinávie.
Kam ale dát „skládačku“ nebo „vyjetou Ukrajinu“ do správky? V profesionálním cyklo-servisu se vám pravděpodobně nad žalostným technickým stavem vašeho kola nejprve vysmějí, a záhy vám vystaví takový účet, že se nestačíte divit. Opravovat stará kola se prostě studentům nevyplácí.
Což ale třeba navštívit cyklo-opravnu, založenou původně na kamarádské a nikoliv byznys bázi? Tak totiž funguje Bajkazyl Olomouc, skupinka několika veselých cyklo-nadšenců. Zajišťují nejen komplexní opravy bicyklů, ale podílí se také na cyklo-recyklaci, pořádání bazarů a prodeji nejrůznějších doplňků.
Udeřilo jaro, a vy byste rádi uvedli svého dvoukolového hřebce do kvalitního stavu? Zastavte se v Bajkazylu, a v klidu poseďte u kávy, zatímco se na slovo vzatí odborníci postarají o to, aby se z vašeho kola nestala smrtící past.
Mezi zábavou, montáží a recyklací kousků kol si navíc našli olomoučtí čas i na jeden zajímavý projekt, který původně odstartovali Filip a Vítek Ježkovi v Dejvicích. Jmenuje se Rekola. Odborně bychom tenhle nápad mohli popsat jako komunitní bikesharing, méně odborně pak jako venkovní půjčovnu kol zadarmo.
Konkrétně v Olomouci je do projektu sdílení kol zapojeno na dvacet kol, které ve městě díky růžovému přestřiku jen tak nepřehlédnete. V praxi to funguje jednoduše: Každý jezdec, vybavený mobilní aplikací, vidí růžová kola ve svém okolí, která si může půjčit.
Najít kolo je pak hračka. Poté stačí kód kola, zřetelně nalepený na rámu, zadat do mobilní aplikace, a dozvíte se, jaká kombinace odemyká zámek. Odemčete a můžete vesele jezdit.
Jakmile už kolo nepotřebujete, zamknete ho na nejbližším vhodném místě. Po uzamknutí kola jen zmáčknete v mobilní aplikaci, že kolo jste vrátili a na mapce udáte jeho polohu.
Dobry den, jen bych rada upozornila, ze rekolacky bikesharing neni uplne zadarmo, je potreba se registrovat a zaplatit clensky poplatek, ze ktereho se financuje servis, barveni kol, vyvoj mobilnich aplikaci a marketing. :)