V Uruguayji vyrostl jedinečný kruhový most

I cesta může být cíl. Zvláště pokud vám nabízí nevšední výhledy do okolní krajiny. Tak přemýšlí i uznávaný architekt Rafael Viñoly, který svou poslední prací v Uruguayji vzbudil veliký ohlas.

„Náklady na stavbu kruhového mostu se vyšplhaly na 12 milionů dolarů.“ Zdroj:Dezeen.com
„Náklady na stavbu kruhového mostu se vyšplhaly na 12 milionů dolarů.“ Zdroj:Dezeen.com

Jeho realizovaný návrh mostu totiž nevychází z definice „nejkratší spojnice mezi dvěma body“, ale jako místa, kde se můžete rozhlédnout po okolí.

Už dlouhá léta Rafael Viñoly žije a pracuje v New Yorku, pochází ale z Uruguaje. Snad proto si dal na svém návrhu mostu protínajícího přímořskou lagunu Garzon tolik záležet.

Dříve tu stál jen jednoduchý přívoz, který byl schopen přepravit současně jen dvě auta. A dnes? Na silnici mezi městy Rocha a Maldonado vzniklo dílo, které připomíná kruhový objezd umístěný ve vzduchu.

„Celý koncept Puente Laguna Garzon vychází se snahy o transformaci tradičního modelu přepravy osob/automobilů do podoby osobního zážitku,“ popisuje Viñola. Jízda po kružnici totiž nutí řidiče zpomalit, a trochu vydechnout.

V tomto bodu také geograficky končí státní silnice číslo 10, a tak se s ní řidiči mohou „rozloučit“ pomalou vyjížďkou a pokochat se přitom výhledem na rozeklané útesy a rozbouřené moře.

Kruhový most Puente Laguna Garzon je sice úchvatný, ale rozhodně to není žádný drobeček. Na jeho konsrukci bylo zapotřebí 3500 kubíků betonu, 450 tun oceli a přes 40 000 metrů kotvící kabeláže. I proto se znelíbil environmentálním aktivistům.

Most je projektován na přepravu jednoho tisíce automobilů za den, ale využívat ho mohou i pěší. Po vnitřním i vnějším obvodu prstence se vine stezka pro chodce, přičemž právě vnitřní segment je vybaven posezením. Viñoly počítá s tím, že se tato laguna uvnitř laguny stane oblíbeným místem pro místní rybáře i odpočívající řidiče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *