Izolovaný britský ostrůvek hledá farmáře

Hledáte zaměstnání, nebo si jen potřebujete trochu odpočinout od shonu civilizace? Pak by vás mohla zaujmout pracovní nabídka, kterou na svých stránkách uveřejnil Britský svaz zemědělců.

„Ostrůvek Tristan da Cunha, kde žije víc ovcí a krav, než lidí.“ Zdroj: Mark Clarke/Wikimedia
„Ostrůvek Tristan da Cunha, kde žije víc ovcí a krav, než lidí.“ Zdroj: Mark Clarke/Wikimedia

Třináctikilometrový ostrůvek Tristan da Cunha na jižní polokouli, který je součástí britského zámořského dominia, totiž hledá zemědělského farmářského poradce.

Upřímnost potenciálních zaměstnavatelů z NFU je v pravdě zdrcující. Ostrov nedisponuje letištěm, žádnou restaurací ani hotely, a nikde tu nepřijmou vaši kreditní kartu.

Ano, funguje tu jedna hospoda, rybářské muzeum a malý závod na zpracování ulovených humrů. Jinak se ale zásoby přiváží v pravidelných turnusech z 2500 kilometrů vzdáleného jihoafrického Kapského města.

A co by vás tu čekalo? Musíte se umět vypořádat s třemi stovkami krav, zhruba pětistovkou pasoucích se ovcí a přibližně tisíci akry chabé zemědělské půdy. A jestli něčím sopečný ostrůvek oplývá, jsou to brambory.

Tato zde pěstovaná plodina by se také stala asi nejčastější složkou vaší budoucí potravy. Tristan da Cunha si žije svým vlastním životem. Funguje tu sice určitá variace zemědělského odboru, ale jak připouští NFU, zdejším lidem chybí odborné zkušenosti a vedení ve farmářské praxi.

Mezi povinnosti uchazeče o zaměstnání by tak patřilo navrhnout takový systém hospodaření, který bez problémů nasytí 265 zdejších obyvatel. Většina jich naštěstí žije přímo na hlavním ostrově.

Vaše do praxe zaváděné zlepšovací návrhy by se ale neměly prodražit. I sama NFU popisuje finanční situaci jako poněkud problematickou. Tristan da Cunha totiž nedisponuje dostatečnými zdroji pro nějaké zásadní změny.

Mezi znalosti uchazeče by měly patřit například moderní veterinární postupy, zásady obměny pěstovaných plodin na zemědělské půdy (trojpolní hospodaření), zakládání a údržba sadů, pěstovaní rostlin ve sklenících a obecné zacházení s živými zvířaty.

V případě, že se vám poštěstí, a lidé z NFU po vás při výběrovém řízení sáhnou, máte jistou smlouvu na dva roky. Na kratší dobu by se to ani nevyplatilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *