Jak se farmaří v New Yorku

„Tenth Acre Farm“, jak zní originální název městské zahrady vybudované v roce 2009 v New Yorku, si měšťané váží. A ke štěstí nepotřebují tři zakladatelé, nadšení zahrádkáři z Brooklynu, ani státní certifikaci na hygienickou nezávadnost a standard produkovaného ovoce a zeleniny. „Tenth Acre Farm“ prostě ukazuje, že když se trochu chce, není nic nemožné.

Brooklynským zahrádkářům stačí ke štěstí jen opuštěné basketballové hřiště. Zdroj: Tenth Acre Farms
Brooklynským zahrádkářům stačí ke štěstí jen opuštěné basketballové hřiště. Zdroj: Tenth Acre Farms

Na počátku, v roce 2008, se sešli tři kamarádi – Jordan Hall, Bennett Wilson a Adam Wilson – mezi jejichž netradiční zálibu patřilo domácké pěstování zeleniny. Nebyl to však nějací obyčejní zahrádkáři, a jejich výpěstky vznikali v poměrně atypických podmínkách, na okenních římsách jejich bytů v newyorském Brooklynu. Opravdová zábava – a taky trochu byznys – však vyžaduje prostor. A to je ve městě s deseti miliony obyvatel trochu problém.

Poměrně nedávno se navíc začaly ozývat hlasy proti městskému zahradničení. Jistý ekonom z Harvardu například upozornil na fakt, že městům se obecně nedostává otevřeného prostoru, a je tedy poměrně kontraproduktivní volný prostor ihned přeměňovat na zemědělské pozemky. Prostor by měl být využíván lidmi, a nikoliv rostlinami. Tato výtka se naštěstí brooklynských zahrádkářů netýká. Naopak, vybrali si ve městě prostor, který je z hlediska počtu lidí funkčně poddimenzován.

Poblíž křižovatky na u čtvrtí Greenpoint/East Williamsburg se totiž nacházelo opuštěné a nevyužívané basketbalové hřiště. Není to moc, ale není to ani málo. Jedna z podmínek pronájmu ale byla „žádné zazemňování pozemku hlínou“. A tak se tu veškeré záhonky a zemědělské výpěstky nacházejí v rozměrných boxech.

Naše farma je stoprocentně organická, nepoužíváme žádná hnojiva a postřiky,“ chlubí se mladí zemědělci. O certifikaci USDA ale neusilují, už proto, že je zbytečně drahá. „Pěstujeme tu čerstvé ovoce a zeleninu jen pro místní okolí, není to opravdový zelinářský obchod. Je to spíš pro radost.“

2 komentáře: „Jak se farmaří v New Yorku

 • 12. 1. 2017 (15.51)
  Trvalý odkaz

  Moje meno je pán Jim od JB finančnej skupiny spoločnosti. Máte záujem o pôžičku platiť svoje účty, alebo začať podnikať? Kontaktujte nás teraz, ak máte záujem.
  info.org@atlas.sk

  Reagovat
 • 1. 4. 2014 (19.18)
  Trvalý odkaz

  pěkný nápad jen škoda že není více rozšířenější v těchto velkých městech, přeci jen místo okrasných stromů a ploch by mohli být na spoustě míst stromy užitkové a plochy které nebudou mít jen trávu ale i rostliny ze kterých si prostě můžete něco utrhnout,
  nebo zahrádky akorát by to vyžadovalo aby se někteří kolemjdoucí chovali slušně.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *