Solární pumpy zásobují vodou pákistánské vesnice

V rámci humanitárního projektu společnost Phaesun GmbH z bavorského Memmingenu instalovala v Pákistánu dvě stovky solárních vodních pump. Ty zajistí v celkem dvanácti okresech hornatého státu přečerpávání a zásobování pitnou vodou.

Solární vodní čerpadlo zajistí vodu mnoha rodinám v Pákistánu, foto: Phaseun GmbH
Solární vodní čerpadlo zajistí vodu mnoha rodinám v Pákistánu, foto: Phaseun GmbH

Phaesun ve spolupráci s pákistánskou společností Izhar, a pochopitelně také nemalou podporou ze strany Rozvojového programu Organizace spojených národů (UNDP), proměnil tvář celého regionu Sukkur a odvrátil humanitární katastrofu.

Tento kraj byl totiž v roce 2010 postižen intenzivními povodněmi, které prakticky zlikvidovaly veškerou místní infrastrukturu. Tisíce rodin se tu ocitly bez přístupu k pitné vodě.

Humanitární krize se prohlubovala o to víc, jak chyběla užitková voda pro zavlažovací systémy a zvířata. Při povodních tu sice zahynulo více než osm tisíc obyvatel, aby dalších šest milionů následně čelilo katastrofálním životním podmínkám. Bez vody není život v hornatém kraji možný, a zajistit kontinuální zásobování cisternami je dlouhodobě neudržitelné.

Proto padl výběr na instalaci autonomních čerpadel, studní které pomocí síly Slunce dokáží zpod povrchu země přivést vodu žíznivějícím. V tuctu okresů sakkarského regionu, kde byla situace nejvážnější, se proto v rozmezí 2011-2012 nainstalovalo dvě stě pump, poháněných solárními moduly o výkonu 400-700 wattů.

Celá akce byla náročná zejména díky obtížné logistice – čerpadla a solární moduly musely z letiště urazit cestu nejen s pomocí terénních vozů, ale do vesnic v horách se doslova vyšplhat na hřbetech jaků.

„Byla to první humanitární akce v celé oblasti Pákistánu,“ říká Russom Semere, mluvčí společnosti Phaesun. „Ukázalo se ale, že pákistánský partner, společnost Izhar, zajistil komplexní servis. Všechno šlo jako po drátkách, a místní komunity ve vesnicích se o instalované zařízení perfektně starají.“

Efektivní nasazení autonomních čerpadel, poháněných solárními moduly, poukázalo na jejich další možnosti využití v podobných případech.

2 komentáře: „Solární pumpy zásobují vodou pákistánské vesnice

 • 30. 6. 2013 (17.54)
  Trvalý odkaz

  En tous cas, je pourrais coemprndre sa croyance, toutefois, il doit accepter que la bible nous dire clairement,qu entre les morts et les vivants, il n y a aucune relation possible. Venerer les morts, e7a c est une conception fausse et nulle au regard de la bible.

  Reagovat
 • 26. 2. 2013 (19.18)
  Trvalý odkaz

  Vo všetkej počestnosti. Humanitárna pomoc jednej z jadrových veľmocí je hanba…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *