Okna jako solární panely

Na světě existuje několik vědeckých týmů, které se zabývají vývojem průhledných . Jako příklad stačí vzpomenout na českou firmu . K těmto týmům se přidali američtí z Brookhaven National Laboratory a Los Alamos National Laboratory, kteří přišli s nadějnou technologii pro průmyslovou výrobu průhledných solárních panelů.  
polymerová nanosíť
Vědcům se za pomoci kontrolovaných podmínek podařilo vhodně uspořádat molekuly do šestistěnných útvarů.

Ty pak tvoří síť, jejiž struktura připomíná medové plásty (viz obrázek). na krajích plástu jsou velmi husté. V tomto místě absorbují a mění ho na elektrický proud. Avšak uprostřed jsou prázdné a proto celý film zůstává průhledný.

Celý proces výroby začíná tak, že se na tenký film polymeru s Fullereny rozstřikují mikrokapičky vody. Mikrokapičky pak přirozenou cestou vytvářejí pravidelnou síť. Po odpaření vody a rozpouštědel zůstává na tomto filmu pevná mřížka ve tvaru propojených šestistěných útvarů.

Film lze pak použít k výrobě průhledných , které budou produkovat stejně jako solární články. Možností aplikace je pak spousta. , , displeje laptopu apod.

Jaká bude účinnost těchto článků? O tom se bohužel zdroje nezmiňují. Z logiky věci vyplývá, že menší než u klasický solárních panelů. Je to dáno podstatou průhledných solárních článků. Pokud chceme vytvořit průhledné solární panely, je třeba, aby část světla prošla skrz a nebyla přeměněna na .

K závěru vědci připomínají jednu důležitou věc. Tato metoda by měla být údajně snadno převedena do podmínek průmyslové výroby. To je klíčový rys těchto , protože mnohé jiné slibné technologie výroby průhledných solárních článku dosud vůbec neopustily prostředí laboratoře.

Jeden myslel na “Okna jako solární panely

  • 6. 12. 2010 (17.03)
    Trvalý odkaz

    Tento napad sa mi velmi paci.Aspon ze nieco ti vedci robia. Do miest, ako stvorene. Aj tak sa v sucasnosti vacsina budov stavia zo skla, tak preco to nevyuzit.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *