Solární články s účinností 39,2%
Vědcům se již v laboratorních podmínkách podařilo vytvořit solární články s účinností 40%. Avšak průměrný výkon komerčně vyráběných a prodávaných solárních článků je dnes pod 20%. To chce změnit firma Spectrolab. Chystá spustit masovou výrobu solárních článku s účinnosti 39,2 %.
Firma Spectrolab, která je dceřinou firmou společnosti Boeing, se specializuje na vývoj a výrobu solárních článku pro potřeby kosmického průmyslu.
Této firmě se již v roce 2006 podařilo sestrojit a otestovat vysoce účinný vícevrstvý solární článek, který pomocí koncentrátoru světla dosáhl účinnosti přes 40%. Tento úspěch se podařilo zopakovat minulý rok, kdy firma Spectrolab ustanovila nový světový rekord v účinnosti solárních článku hodnotou 41,6%.
Firma by ráda tento úspěch zhodnotila v nové řadě solárních článku nazvaných C3MJ+. Články budou mít účinnost zmiňovaných 39,2% a budou určeny primárně pro kosmický průmysl. Touto novou řadou by firma ráda udržela svůj tržní podíl v této oblasti, který dnes dosahuje 60%. Její články nejenže využívá většina satelitů, ale také mezinárodní vesmírná stanice ISS.
Tenkovrstvé solární články – nový rekord, Sharp posiluje
Na konec informace, která asi zaujme naše čtenáře nejvíce. Firma Spectrolab chce využít své poznatky z vývoje výsoce účinných solárních článku a přenést tuto technologii z kosmu na zem.
Proto již od ledna 2011 budou údajně i pro běžné komerční uživatele k dostání vysoce účinné solární panely založené na této technologii. Avšak ani tehdy nechce firma Spectrolab usnout na vavřínech. Již v příštím roce chce spustit masovou výrobu solárních článku o účinností rovných 40%.