Solární články s účinností 39,2%

Vědcům se již v laboratorních podmínkách podařilo vytvořit s účinností 40%. Avšak průměrný výkon komerčně vyráběných a prodávaných solárních článků je dnes pod 20%. To chce změnit firma Spectrolab. Chystá spustit masovou výrobu solárních článku s účinnosti 39,2 %.  
Vědecký pracovník firmy Spectrolab

Firma Spectrolab, která je dceřinou firmou společnosti , se specializuje na vývoj a výrobu solárních článku pro potřeby .

Této firmě se již v roce 2006 podařilo sestrojit a otestovat vysoce účinný vícevrstvý solární článek, který pomocí dosáhl účinnosti přes 40%. Tento úspěch se podařilo zopakovat minulý rok, kdy firma Spectrolab ustanovila nový světový rekord v hodnotou 41,6%.

Firma by ráda tento úspěch zhodnotila v nové řadě solárních článku nazvaných C3MJ+. Články budou mít účinnost zmiňovaných 39,2% a budou určeny primárně pro kosmický průmysl. Touto novou řadou by firma ráda udržela svůj tržní podíl v této oblasti, který dnes dosahuje 60%. Její články nejenže využívá většina , ale také mezinárodní vesmírná stanice ISS.

Na konec informace, která asi zaujme naše čtenáře nejvíce. Firma Spectrolab chce využít své poznatky z výsoce účinných solárních článku a přenést tuto z kosmu na zem.

Proto již od ledna 2011 budou údajně i pro běžné komerční uživatele k dostání vysoce účinné solární panely založené na této technologii. Avšak ani tehdy nechce firma Spectrolab usnout na vavřínech. Již v příštím roce chce spustit masovou výrobu solárních článku o rovných 40%.

3 komentáře: „Solární články s účinností 39,2%

 • 8. 11. 2012 (20.06)
  Trvalý odkaz

  ze stránek spectrolab:
  24.Can I buy your 41.6% efficient solar cells now?

  A: Production cells will always have a lower average efficiency than the champion cells. Also, typical world-record cells are measured at concentrations less than 300 suns. Higher concentration (400-700 suns) is typically needed for CPV systems to be commercially viable. At these higher concentration levels, series resistance will tend to lower the efficiency of the cells. Our space solar cells with a minimum average efficiency of 28.3% are in production today, and space solar cells with an air mass zero (AMO) efficiency of 30% will be introduced in 2010. We are currently manufacturing concentrator solar cells with an average efficiency of about 38.5% in 2009 and that will increase to 40% in 2010.
  Čekal, odpověď typu ANO a kde/NE a ne ten reklamní balast

  Reagovat
 • 20. 4. 2011 (12.08)
  Trvalý odkaz

  od ledna 2011 plánují komerční využití? Tak kde jsou?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *