Břidličného plynu se nebojte, uklidňují britští geologové

Podle britských geologů je krajně nepravděpodobné, že by těžba břidličného plynu mohla v Anglii znečistit zásoby podzemní vody. Toto stanovisko bylo vydáno poté, co řada místních aktivistů požadovala uvalení moratoria na těžbu na nalezišti Blackpool, jehož předpokládané zásoby jsou odhadovány na 56 milionů kubíků.

Bojí se obyvatelé Blackpoolu více znečištěné vody, nebo zemětřesení?
Bojí se obyvatelé Blackpoolu více znečištěné vody, nebo zemětřesení? Zdroj:eandt.theiet.org

V loňském roce totiž udeřilo v oblasti hrabství Lancashire menší zemětřesení a nastala obava, že by rezervoáry podzemní vody mohly být kontaminovány metanem a chemikáliemi, potenciálně unikajícími z nedalekého vrtu.

Hlavními argumenty odpůrců byly dva případy z USA, kde se uniklý břidličný plyn dostal do vodovodního řadu. Profesor Mike Stephenson z Britské geologické služby se pokusil shrnout většinové stanovisko anglických geologů, a vysvětlit, nakolik je těžba břidličného plynu riziková.

Vrty břidličného plynu označil za „docela bezpečné“, vzhledem k tomu, že ložiska podzemní vody se nacházejí v hloubce 40-50 metrů pod povrchem, zatímco pro břidličný plyn se vrty zavádějí do hloubky 2,5-3,5 kilometrů, a tak nepovažuje kontaminaci za běžných podmínek možnou.

„Většina geologů se mnou souhlasí v tom, že je znečištění vody tímto způsobem extrémně nepravděpodobné“ říká Stephenson. „V současné odborné literatuře prakticky neexistuje hodnověrný záznam o znečištění vodních zdrojů metanem. Události z USA souvisejí s největší jistotou s přírodním výskytem a únikem. Nepatrná část plynů se totiž i v rezervoárech podzemní vody přirozeně nachází.“

I přes uklidňující stanovisko geologů byl nařízen podrobný výzkum, který má stanovit mezní zdravotní limity pro obsah plynů ve vodě v místech, kde má docházet k těžbě.

Místním pravděpodobně dělá ale více než znečištěná voda starost seizmická aktivita související s těžbou. Než byla těžba v oblasti Blackpool loni zastavena, byly zaznamenány dva otřesy.

Těžařská společnost Caudrilla poté zastavila vrtání a čerpání břidličného plynu a nařídila vyšetření události. Ačkoliv je celá oblast Blackpool osídlena jen padesátkou obyvatel, riziko spojené s případným vyvoláním zemětřesení nikdo nést nechce.

eandt.theiet.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *