Místo továren a chemiček kriketová aréna

Rekultivace průmyslových ploch je jen prvním krokem na dlouhé cestě k návratu určitých míst blíže lidem. Není divu, že do míst kde po desetiletí stály chemičky se lidé zpátky právě nehrnou. Chytře to ale vyřešily v Aucklandu. Novozélanďany nalákají na jejich nejoblíbenější sport – kriket, a na místě dříve průmyslově vytíženého prostoru jim nabídnou mimořádný stavitelský skvost, přímo na břehu moře.

Perla v zátoce, která ještě donedávna hostila továrny a chemičky. Tak má vypadat WAN, kriketová aréna. Zdroj: worldarchitecturenews.com
Perla v zátoce, která ještě donedávna hostila továrny a chemičky. Tak má vypadat WAN, kriketová aréna. Zdroj: worldarchitecturenews.com

Auckladnské studio architektů, nazvané stylově podle soch na Velikonočním ostrově „Ministry of Architecture+Interiors“ (MOAI) před nedávnem uveřejnilo dlouho očekávanou edici vizualizací a snímků nové kriketové arény. Čtvrť Wynyard v okolí waitematského přístavu totiž neměla za poslední léta právě dobrou pověst a byla spíše smutnou skvrnou na tváři zeleného ostrova.

Zprávy o záměru MOAI do tisku spíše samovolně unikaly, a tak se bublina očekávání nafukovala až k prasknutí. Náhled na projekt víceúčelové arény WAN však předčil i ta nejodvážnější očekávání.

Prosklená struktura s nosnými sloupy, provázaná spirálou jednotlivých koridorů, která má v komplexním provedení připomínat mořské mlže, je skutečně unikát.

Na pobřeží, kterému se dříve říkalo výstižně „Cisternárna“, nyní vznikne zázemí jak pro samotné kriketové hřiště, zastřešené sezení, šatny pro sportovce a rozhodčí, ale i přilehlé terasy s mimořádným výhledem na oceán.

Základní divácká kapacita v zastřešeném prostoru má být 2000, ale po úpravách je ji možno rozšířit na šest tisíc fandících. I když by se jen těžko hledal pravý Novozélanďan, který nemusí kriket, nabídne aréna i možnost pořádání nejrůznějších „doplňujících“ kulturních akcí a festivalů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *