Paříž připravuje super-levné rychlovlaky pro pracující

nebo ? V to teď bude těžké rozhodování. Místní radní se totiž ve spolupráci s národní železniční společností SNCF dohodli na novém plánu, který má odlehčit automobilismem přetíženému centru. Luxusní vozy se změní na regionální expresy, které mají nabídnout lidem z venkova pracujícím v hlavním městě lákavější alternativu k postávání v kolonách.

Nově zařízené rychlovlaky na příměstských linkách kolem Paříže nabídnou cestujícím veškeré pohodlí, foto: SNCF
Nově zařízené rychlovlaky na příměstských linkách kolem Paříže nabídnou cestujícím veškeré pohodlí, foto: SNCF

Celá koncepce, plánovaná už od roku 2009, je přitom postavena na poměrně jednoduché úvaze. Luxusní dálkové linky nejsou zdaleka optimálně vytíženy, zatímco centrum je během špičky prakticky neprůjezdné.

Jak ale přesvědčit řidiče, dojíždějící každodenně za prací z mimo-pařížských arrondismentů, aby nechali zítra auto raději v garáži, a sedli si do vlaku? Snad postačí, když z luxusních rychlovlaků vzniknou pravidelné příměstské linky.

Nová služba francouzských , pojmenovaná OuiGo, teď nabízí pohodlné a rychlé cestování do centra, které přitom nezničí vaši peněženku, ani vaše nervy. Propagátoři nové koncepce dopravy hovoří v superlativech o možnosti „hyper levného cestování pro každého“.

Rychlovlaky pro všechny

A radní v Paříži mohou jen s napětím očekávat, jak to vlastně celé dopadne. Pravdou je, že jedna každá linka rychlovlaku je schopna přivézt na 1268 pasažérů, což naznačuje o jednu tisícovku aut v centru méně.

SNCF vozy z řady OuiGo speciálně upravilo – zmizela první třída a jídelní vůz – které by provoz prodražovaly, a přitom se jim touto cestou podařilo zvýšit i kapacitu míst.

Pochopitelně se snížil počet vlakového personálu, na vlakušky a konduktéry tu nenarazíte, a celá kontrola jízdní přepravy bude automatizovaná. Zvýšil se ale počet zastávek, které se cestou do centra „zahušťují“, tak aby mohl každý mimo-městský zaměstnanec dorazit pohodlně do práce.

Ve výsledku tak na jedné straně stojí přecpané ulice, kolony nepohyblivých vozů, smog a stres, kterému jsou řidiči dvakrát denně vystaveni – a na straně druhé rychlá dynamická doprava a pohodlná sedadla. Možná by se z pařížského příkladu mohla inspirovat i Česká republika.

CleanTechnica.com

Jeden myslel na “Paříž připravuje super-levné rychlovlaky pro pracující

  • 6. 3. 2013 (8.23)
    Trvalý odkaz

    hele na te business fotce k clanku chybi uz jen mobil u ucha. Leda teda ze by pan mel handsfree sluchatko v uchu, ktere neni videt, coz je skoda. Takhle to neni ten pravy business multitasking :D

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *