Japonský premiér: bez jádra to dál nepůjde

K prvnímu březnu zaznamenala japonská energetická politika překvapivý obrat. Premiér Šinzo Abe oznámil, že je zapotřebí postupně znovu-zprovoznit všech padesát odstavených japonských jaderných reaktorů.

Japonsko zjistilo, že bez jádra to prostě nepůjde. Bude Německo následovat? foto: dcandea, sxc.hu
Japonsko zjistilo, že bez jádra to prostě nepůjde. Bude Německo následovat? foto: dcandea, sxc.hu

Před dvěma lety, po tragické události tsunami a zemětřesení ve Fukušimě, došlo k odstavení všech nukleárních zařízení v zemi. Japonsko se rozhodlo pro méně riskantní alternativy a vsadilo bezezbytku na obnovitelné zdroje energie. Jenže teď ohromil Abe členy vlády, když na zasedání oznámil, že: „ Je zapotřebí vrátit věci zpět do starých kolejí“.

Devastující vlna tsunami a její katastrofální následky pro tisíce místních obyvatel přinutili v roce 2011 odstoupit tehdejšího premiéra Naoto Kana, který připustil, že jeho země nebyla dostatečně připravena.

Bez jádra to nepůjde

Jedním z jeho posledních rozhodnutí, do doby než se situaci podaří stabilizovat, bylo kompletní odstavení jaderných reaktorů. Japonské souostroví tak zůstalo poprvé od roku 1970 úplně bez nukleární energie.

V polovině roku 2012 byly dva reaktory v prefektuře Fukui opět spuštěny, aby dokázaly pokrýt nezbytnou spotřebu elektřiny, a dnes se zdá, že budou v dohledné spuštěny další, ne-li všechny reaktory.

Co způsobilo tento názorový veletoč? Při vystoupení na půdě japonského parlamentu se nechal Šinzo Abe slyšet, že: „Bez nukleární energie to prostě nepůjde.

Bezpečnost především

Pochopitelně, že své řeči zdůraznil potřebu maximálního navýšení bezpečnostních opatření provozu jaderné energetiky, na kterou nechce nechat dohlížet jen vládní struktury, ale také několik nezávislých neziskových organizací. K rekonstrukci ekonomické stability Japonska je ale nukleární energetika zapotřebí, a to: „Bez kompromisu.“

Při svém slyšení před parlamentem ještě premiér upozornil, že to neznamená konec „zeleným OZE“, a že dál hodlá podporovat plány na rozšíření stávající kapacity zařízení pro solární, větrnou a vodní energetiku.

I nadále prý bude součástí jeho politiky zvyšování nezávislosti na jaderné energii, nicméně jen ta prý dokáže zajistit stabilní rekonstrukci země.

Sdílet: