Pokročilá solární elektrárna z Japonska

Zdá se, že to se svou novou energetickou koncepcí myslí vážně. Důkazem nechť je nové solární zařízení japonského elektronického gigantu . Jde o kompaktní zařízení kombinující multifunkční a zrcadla, která se během dne stále natáčejí za . Firma Sharp by ráda své řešení jako první poskytla oblastem , které byly zpustošeny ničivými vlnami .  
“kombinovaný
Obrázek: Smart Solar

Na úvodním obrázku vidíme, že zařízení má tvar paraboly s řadou hliníkových zrcadel, která se během dne natáčejí do optimální pozice vůči slunci. Sluneční paprsky se od zrcadel odrážejí směrem k centrální trubici, ve které je umístěn kombinovaný solární článek využívající jak sluneční záření, tak vzniklé teplo.

Součástí trubice je pojistka, která eliminuje nežádoucí přehřívání článků. Takto nedochází k poklesu účinnosti solárních článků vlivem vysoké teploty. Přebytečně teplo je navíc využito pro ohřev vody.

Vědci prohlašují, že díky zvolenému přístupu bude množství vyrobené dosahovat až dvojnásobných hodnot proti klasickým .

Podobný přístup (koncentrace světla) má navíc výhodu potřeby mnohem méně solárních článků než u klasických solárních panelů. Odpadá tak instalace nejdražších součástí – křemíkových solárních článků.

Pro Japonsko je důležité, že se tak může snížit závislost na dovozu křemíku z , která je jeho největším světovým vývozcem na světě.

Přístroj bude k dostání již v srpnu, a to přednostně v prefekturách postižených březnovým . Zbytek světa si bude muset bohužel počkat až na rok 2014.

„Musíme poslat náš produkt do postižených oblastí jako první,“ říká Takashi Tomita, tokijský universitní profesor pracující pro společnost Sharp.

„Chtěli bychom dodat zařízení do klasických obchodů tak nejrychleji, jak to jen jde,“ dodává pan Tomita.

Připomeňme, že Japonsko po jaderné katastrofě v Fukushima pracuje na nové energetické koncepci, kde by měly hrát „první housle“. Země vycházejícího slunce má tu výhodu, že se v rozvoji obnovitelných zdrojů může opřít o svá špičková vědecká zařízení.

Sdílet: