Pokročilá solární elektrárna z Japonska

Zdá se, že to se svou novou energetickou koncepcí myslí vážně. Důkazem nechť je nové solární zařízení japonského elektronického gigantu . Jde o kompaktní zařízení kombinující multifunkční a zrcadla, která se během dne stále natáčejí za . Firma Sharp by ráda své řešení jako první poskytla oblastem , které byly zpustošeny ničivými vlnami .  
“kombinovaný
Obrázek: Smart Solar

Na úvodním obrázku vidíme, že zařízení má tvar paraboly s řadou hliníkových zrcadel, která se během dne natáčejí do optimální pozice vůči slunci. Sluneční paprsky se od zrcadel odrážejí směrem k centrální trubici, ve které je umístěn kombinovaný solární článek využívající jak sluneční záření, tak vzniklé teplo.

Součástí trubice je pojistka, která eliminuje nežádoucí přehřívání článků. Takto nedochází k poklesu účinnosti solárních článků vlivem vysoké teploty. Přebytečně teplo je navíc využito pro ohřev vody.

Vědci prohlašují, že díky zvolenému přístupu bude množství vyrobené dosahovat až dvojnásobných hodnot proti klasickým .

Podobný přístup (koncentrace světla) má navíc výhodu potřeby mnohem méně solárních článků než u klasických solárních panelů. Odpadá tak instalace nejdražších součástí – křemíkových solárních článků.

Pro Japonsko je důležité, že se tak může snížit závislost na dovozu křemíku z , která je jeho největším světovým vývozcem na světě.

Přístroj bude k dostání již v srpnu, a to přednostně v prefekturách postižených březnovým . Zbytek světa si bude muset bohužel počkat až na rok 2014.

„Musíme poslat náš produkt do postižených oblastí jako první,“ říká Takashi Tomita, tokijský universitní profesor pracující pro společnost Sharp.

„Chtěli bychom dodat zařízení do klasických obchodů tak nejrychleji, jak to jen jde,“ dodává pan Tomita.

Připomeňme, že Japonsko po jaderné katastrofě v Fukushima pracuje na nové energetické koncepci, kde by měly hrát „první housle“. Země vycházejícího slunce má tu výhodu, že se v rozvoji obnovitelných zdrojů může opřít o svá špičková vědecká zařízení.

6 komentářů: „Pokročilá solární elektrárna z Japonska

 • 6. 6. 2011 (20.07)
  Trvalý odkaz

  Pro doplnění japonský pracovní trh pracuje zcela jinak než ten evropský. Myšlenka, že univerzitnímu profesorovi jeho alma mater vůbec dovolí malouchařit pro SHARP je asi tak pravdivá, jako že v Rakousku povolí výstavbu jaderných elektráren. Všechno, co by zmíněný profesor se stává majetkem jeho univerzity a on je rád, že svoji univerzitu posunul výš. (Ona mu za to bude vyplácet rentu, připojištění důchodově a sociální).

  Reagovat
 • 6. 6. 2011 (13.51)
  Trvalý odkaz

  Protože kdyby tokijský profesor mě vést jakýkoli tým i mimo svou univerzitu, pak bude muset přerušit svoje „univerzitní profesorství“ a stát se výzkumným pracovníkem s titulem profesora. Prostě mi přijde kvalita článku jako „totální odpad“.

  Reagovat
 • 6. 6. 2011 (11.17)
  Trvalý odkaz

  Na co kreslit nějaká schémata? Vždyť to je jasné každému pokročilému studentu základní školy: natáčivá zrcátka vrhají prasátka na trubku uprostřed, čím víc prasátek, tím víc energie.
  Ještě pro zopakování, jednoduché zapojení FV panelu je třeba: panel – regulátor – baterka (samozřejmě mezi tím dráty). Kolektor na vodu: absorbér – čerpadlo – bečka s vodou (samozřejmě mezi tím trubky a nějaké teplotní čidlo ideálně porovnávací pro spínání čerpadla)

  Myšlenka je dobrá:
  – díky malé ploše absorbéru jsou menší tepelné ztráty oproti plošnému kolektoru
  – kapalinové chlazení FV článku zvyšuje jeho účinnost
  – lepší využití plochy
  – nižší náklady než samostatné FV panely a panely pro ohřev vody

  Otázka však je jaká bude spolehlivost a životnost natáčecích zrcátek.

  Proč by nemohl tokijský universitní profesor pracovat pro společnost Sharp sídlící v Osace?

  Reagovat
 • 6. 6. 2011 (10.33)
  Trvalý odkaz

  jenom samí žvásty .. dřív tenhle web byl teda lepší :-(((((

  Reagovat
 • 6. 6. 2011 (10.31)
  Trvalý odkaz

  píčovinááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá

  Reagovat
 • 6. 6. 2011 (8.42)
  Trvalý odkaz

  takové jedno velké bla-bla-bla shnující se do jedné věty japonci budou používat koncentrační sluneční elektrárny. kde je schéma toho, jak ta elektrárna pracuje??? kde je důkladnější popis principu práce??? spíše se jedná o další odpadový článek snažící se přilákat čtenáře a dobře umístěné hovno…snad nejlépe ilustrativní je spojení SHARP a města Tokia….SHARP sídlí v Osace, což je dost podstatný rozdíl

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *