Domácnost budoucnosti poběží podle vědců z MIT na vodík
Vědci a inženýři z MIT opět přicházejí se zajímavou novinkou. Tamní laboratoř Nocera, vedena profesorem Dainelem Nocerou, se zaměřuje na levnou výrobu energie. Před rokem se vědcům podařil významný objev. Vyvinuli totiž katalyzátor, který dokáže levně provádět elektrolýzu – tedy rozkládat vodu na kyslík a vodík.
Nyní se laboratoř pokouší a komercializaci tohoto objevu skrze novou společnost Sun Catalytix, do které investovala své peníze investiční společnost Polaris Ventures. Cílem je vyvinoutlevný systém výroby energie, který dá domácnostem kompletní energetickou nezávislost.
Hlavní součástí tohoto systému je právě nový katalyzátor, solární panely a palivové články. Solární panely budou během dne dodávat např. rodinnému domu energii. Ta přebytková však bude využita pro elektrolýzu. Kyslík a vodík se budou ukládat ve speciálních nádržích. V noci, nebo při vysoké zátěži, se pak vodík „pustí“ do palivových článků, které dodají další energii. Otázkou je, za dvě obrovské nádrže s kyslíkem a vodíkem v jedné domácnosti nebudou představovat jisté bezpečností riziko.
„Během jednoho roku bychom rádi měli zcela funkční kilowattový systém,“ komentoval aktuální stav vývoje Nocera pro magazín CNET. Dodal zároveň, že plně funkční systém určený ke komerčnímu využití nebude dříve než za osm let. Skládá se totiž z celé řady součástí, jejichž cena musí ještě podstatně klesnout – nádrže na vodík, solární panely, palivové články.
Podle Nocerových propočtů by denní spotřebu jednoho rodinného domu pokryly asi tři litry vody. Vodík by bylo případně možné načerpat také do vodíkových aut. Domácí stanice na výrobu vodíku nejsou ničím novým, nicméně průlomové na produktu od Sun Catalytix má být jeho cenová dostupnost. K produkci vodíku půjde navíc využít voda prakticky jakékoliv kvality.
Základem novinky je fosfát kobaltu, který dokáže z vody vyrábět vodík a kyslík mnohem efektivněji než současné katalyzátory. Hlavní inspiraci prý Nocera a jeho kolega Matthew Kanan čerpali ve fotosyntéze rostlin. Představují si, že svým vynálezem podnítí revoluci v energetické soběstačnosti domácností a že dráty vedoucí k domům se stanou přežitkem.
Ekologicky šetrnější produkce vodíku elektrolýzou vody je sice možná, je však velmi náročná na energii a tedy i drahá. Malá britská společnost ITM Power našla způsob, jak výrobu vodíku elektrolýzou zlevnit pomocí nově vyvinutého materiálu – pevného a ohebného polymeru. Ten slouží jako membrána a místo platiny mu jako katalyzátor stačí nikl. Cena za takovouto membránu by se měla pohybovat okolo pěti dolarů za čtvereční metr, což je stokrát méně než u jiných membrán.
Díky polymeru je možné začít vyrábět malé přístroje pro elektrolýzu, které jsou dostatečně levné na to, aby si je mohly dovolit i domácnosti. Odpadl by tím problém distribuce vodíku, palivo by si každý dokázal vyrobit doma sám.
Společnost ITM Power již vyrobila deset domácích elektrolyzérů o velikosti větší ledničky. Byly by napojeny na vodovody a kvůli nezávislosti na elektřině alespoň částečně napájeny energií ze solárních panelů nebo větrné turbíny. Při velké produkci by domácí přístroje pro elektrolýzu stály asi tři sta tisíc korun.
Ano, to bude asi klíčová záležitost, platinový katalyzátor je drahý. Závisí to na tom, kolik platiny bude potřeba na řekněme 1 kW.
Otazka je, ci vyroba toho katalyzatora nie je narocnejsia, ako vyroba samotneho vodika.
perpetum mobile máš na mysli? nevím který ze zákonů Ti to popírá? podle mě zákon zachování energie určitě ne!
Další perpetumnobile, které ignoruje vše, počínaje zákon o zachování hnoty, energie a všechny termodynamícké věty. Nechápu k čemu je na elektrolyzu jakekoli vody potřeba ještě katalyzátor
Skvělý vynález. Jenže u aut snaha o jinou pohonnou energii zatím moc slavně nedopadla. Běžný je stále zatím jen benzín nebo nafta. :-(
Už aby to bylo. Ale jako vše ostatní je to v říši snů…
To elektrárenské giganty nikdy nedovolí,smiřte se s tím že z této planety zbyde jen suchá vydrancovaná poušt
Asi tak