Bosna a Hercegovina se pouští do fotovoltaiky

Balkánské země, konkrétně Bosna a Hercegovina, nepatří právě mezi státy, o kterém bychom často slyšeli v souvislosti s obnovitelnými zdroji energie. Není divu, fotovoltaika je zde teprve na počátku svého dráhy. V lednu tohoto roku se zde podařilo zprovoznit vůbec první solární park s fotovoltaickými panely, a další budou hned následovat.

Oblasti na jihu země jsou podle investorů velmi zajímavé. Solární byznys tu brzy jen pokvete. Zdroj: Radomír Dohnal
Oblasti na jihu země jsou podle investorů velmi zajímavé. Solární byznys tu brzy jen pokvete. Zdroj: Radomír Dohnal

Dlouho chystané zapojení solárního parku „Mk Hodovo 1“ bylo prvním startovním pokusem. Mezi městy Stolac a Grude vyrůstala elektrárna projektovaná a konstruovaná společností Elcor d. o. a jejími odborníky na „elektrotechnički inženjering“.

Fáze projektování a zajišťování potřebné administrativy trvala bezmála dva roky, byť samotné montování zabralo necelé dva měsíce. Být první je totiž někdy pořádná fuška.

Pilotní projekt Hodovo měl přitom ukázat, jak snadné a výkonné jsou vlastně fotovltaické elektrárny v hornatém balkánském terénu. MK Hodovo 1 se skládá z šesti panelů Aurora Trio 27,6-S2X, které dodala italská společnost Power One.

Výkon tohoto fotovoltaického mikro-parku je přitom odhadován na 150 kWp. Hodnota kWp je jednotka „špičkového“ výkonu za optimálních testovacích podmínek (například paprsky dopadající kolmo na panel, průzračnost atmosféry, ideální povrchová teplota článku).

Je to možná skromný začátek, ale udělat první krok je nejtěžší. Oblast okolo Stolacu totiž láká i další investory. V prosinci tu společnost DEGER Tracking Systems zahájila práce na dvou dalších 150 kWp areálech.

Zvláště na jihu regionu má Bosna a Hercegovina velký potenciál, a může být zajímavým odbytištěm,“ říká Paolo Cassini, marketér společnosti Power One. Pokud se pilotní projekt ukáže být životaschopný, mělo by tu do konce roku 2014 stá sedmnáct podobných fotovoltaických parků.

PV-magazine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *