Japonsko se připravuje na solární boom

Transport zásilek, obsahující součástky k výrobě fotovolvatických panelů, dosáhl na japonském souostroví 80% navýšení oproti roku 2011. Jednotlivé modulární díly i komplexní systémy jsou teď mezi ostrovy převáženy se stále rostoucí tendencí. Co to znamená? Další důkaz, že japonská solární energetika je na vzestupu.

Japonsko, země vycházejícího slunce, se velmi takticky připravuje na realizaci svého solárního plánu.
Japonsko, země vycházejícího slunce, se velmi takticky připravuje na realizaci svého solárního plánu.

Skokové navýšení v přepravě bylo dosaženo v průběhu pouhých čtyř měsíců, prakticky ihned poté, co japonská vláda rozjela další pilíř svého energetického programu. Intenzivní dotační programy, daňové úlevy v rámci inovativních procesů a nemalé peníze do vývoje, to vše má ze „Země vycházejícího Slunce“ pomoci vybudovat solární velmoc.

Součástí motivačního programu je i nastavení optimistické cenové politiky pro podporu „čisté energie“. Výkupní cena elektřiny ze , která se má příští rok pohybovat okolo 42 yenů (53 centů) za kilowatthodinu, má být tím hlavním lákadlem. Taková příznivá opatření přirozeně lákají řadu zahraničních investorů.

Po japonském trhu s alternativními zdroji energie tak pokukují španělští Gestamp Solar, kteří ve spolupráci s japonskou Kankyo-Keiei prozatím nainstalovali 30 MW střešních solárních elektráren, ale v dlouhodobém termínu plánují instalovat desetinásobek zmíněného výkonu. Prozatím ale platí, že Japonsko si drží na domácím trhu výsadní postavení.

V případě projektů zahraničních investorů tu vždy nalezneme silného „místního“ partnera, který zaštiťuje celý proces na ostrovech. I když tedy odvážně a prozatím úspěšně realizuje svůj odklon od jaderné energetiky, snaží se udržet víceméně nezávislé na okolních zemích.

Ještě před pár lety se přitom zdálo krajně nepravděpodobné, že by se obnovitelné zdroje energie mohly stát na japonském souostroví jakkoliv významné.

cleantechnica.com
Sdílet: