Ohebná baterie – zdroj energie pro nové tisíciletí
Jihokorejští vědci přicházejí na trh s novou baterií, která doslova naplňuje význam slova „flexibilní“. Je totiž ohebná, podobně jako by byla z gumy. Tím se rozšiřuje pole pro budoucí pokrok – nová lehká tenká baterie může být aplikována v celé řadě zařízení, kde by nadměrná váha či nekompatibilita s velkým fyzickým zatížením povrchu bylo na překážku. Navíc se lithium-ionový akumulátor mnohem lépe vyrovnává s přehříváním než konvenční baterie.
Baterie pro budoucnost, zkonstruovaná v jihokorejském Technologickém a vědeckém institutu v Ulsanu (UNIST), se může velmi snadno stát lákavým trendem pro tvorbu nových inteligentních telefonů, super-lehkých notebooků, tabletů a čteček.
Klíčem, který umožnil vznik ohebné baterie, je pevná podstata dynamických polymerů, kterými je tvořen ne-tekutý elektrolyt.
Lithium-vzduchové baterie – budoucnost skladování elektrické energie
Zajímavý je i užitý prvek „nátisku“ – nanočástice obsažené v polymeru jsou vystaveny po třicet vteřin silnému ultrafialovému záření, které je „zataví“ do tvaru, přesně podle přání výrobce.
Kulatý průřez, obdélník, nebo drobné jehlany? Není problém. Spekuluje se tedy i o využití specializovaných distatntních 3D tiskáren, které by dokázaly podle konstrukčního vzorce vytisknout nanočástice, a zatavit je do požadovaného tvaru, přímo v dílnách výrobců.
Konvenční technologie lithium-ionových baterií s sebou ale přináší řadu bezpečnostních rizik, spojených s provozem. Zejména, pokud jde o přehřívání. A právě tomuto problému se chtěli vědci z Ulsanu vyřešit.
„Povrchová vrstva, tenký film, který odděluje v klasické L/I baterii elektrolyt, se může díky teplu roztavit, a při jeho následném smíšení dojít ke kontaktu částic se záporným a kladným nábojem,“ popisuje vědec Lee Sang Young obvyklý problém.
„Jenže naše nové baterie, ačkoliv jsou flexibilní, jsou tvořeny pevnými polymery. A ty vykazují mnohem větší stabilitu, než tekutý elektrolyt,“ dodává.
Je to sice krásné mít ohebné baterie, ale na bateriri mě spíš nežli její ohebnost zajímá kapacita. Raději si připlatím za mobil s delší výdrží, nežli s ohebnou baterií…
Jenom poněkud nechápu, k čemu nám to bude. Budeme si moct muchlat baterku v kapse?
Můžeme baterii natvarovat a pak snadno nainstalovat do libovolného těžce přístupného prostoru – například v libovolně zakřivené karoserii elektromobilu nebo těle nějakého přistroje.
Z originálu „http://ibnlive.in.com/photogallery/8281.html“ :D Myslím, že slovo screen neznamená baterii, ale obrazovku, displej :D
asi je dobry kliknout na zdroj… ;)
je tam vazne clanek o baterii