Ohebná baterie – zdroj energie pro nové tisíciletí

Jihokorejští vědci přicházejí na trh s novou baterií, která doslova naplňuje význam slova „flexibilní“. Je totiž ohebná, podobně jako by byla z gumy. Tím se rozšiřuje pole pro budoucí pokrok – nová lehká tenká baterie může být aplikována v celé řadě zařízení, kde by nadměrná váha či nekompatibilita s velkým fyzickým zatížením povrchu bylo na překážku. Navíc se lithium-ionový akumulátor mnohem lépe vyrovnává s přehříváním než konvenční baterie.

Ohebná baterie může pomoci s vývojem nových uživatelských technologií, a pomoci nalézt lepší uplatnění těm stávajícím. Ohebný mobil, kterým Samsung předvedl na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013, je skutečně jen začátek. Zdroj: bnlive.in.com
Ohebná baterie může pomoci s vývojem nových uživatelských technologií, a pomoci nalézt lepší uplatnění těm stávajícím. Ohebný mobil, kterým Samsung předvedl na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013, je skutečně jen začátek. Zdroj: ibnlive.in.com

Baterie pro budoucnost, zkonstruovaná v jihokorejském Technologickém a vědeckém institutu v Ulsanu (UNIST), se může velmi snadno stát lákavým trendem pro tvorbu nových inteligentních telefonů, super-lehkých notebooků, tabletů a čteček.

Klíčem, který umožnil vznik ohebné baterie, je pevná podstata dynamických polymerů, kterými je tvořen ne-tekutý elektrolyt.

Zajímavý je i užitý prvek „nátisku“ – nanočástice obsažené v polymeru jsou vystaveny po třicet vteřin silnému ultrafialovému záření, které je „zataví“ do tvaru, přesně podle přání výrobce.

Kulatý průřez, obdélník, nebo drobné jehlany? Není problém. Spekuluje se tedy i o využití specializovaných distatntních 3D tiskáren, které by dokázaly podle konstrukčního vzorce vytisknout nanočástice, a zatavit je do požadovaného tvaru, přímo v dílnách výrobců.

Konvenční technologie lithium-ionových baterií s sebou ale přináší řadu bezpečnostních rizik, spojených s provozem. Zejména, pokud jde o přehřívání. A právě tomuto problému se chtěli vědci z Ulsanu vyřešit.

„Povrchová vrstva, tenký film, který odděluje v klasické L/I baterii elektrolyt, se může díky teplu roztavit, a při jeho následném smíšení dojít ke kontaktu částic se záporným a kladným nábojem,“ popisuje vědec Lee Sang Young obvyklý problém.

„Jenže naše nové baterie, ačkoliv jsou flexibilní, jsou tvořeny pevnými polymery. A ty vykazují mnohem větší stabilitu, než tekutý elektrolyt,“ dodává.

5 komentářů: „Ohebná baterie – zdroj energie pro nové tisíciletí

 • 28. 1. 2013 (6.13)
  Trvalý odkaz

  Je to sice krásné mít ohebné baterie, ale na bateriri mě spíš nežli její ohebnost zajímá kapacita. Raději si připlatím za mobil s delší výdrží, nežli s ohebnou baterií…

  Reagovat
 • 26. 1. 2013 (21.47)
  Trvalý odkaz

  Jenom poněkud nechápu, k čemu nám to bude. Budeme si moct muchlat baterku v kapse?

  Reagovat
  • 29. 1. 2013 (1.17)
   Trvalý odkaz

   Můžeme baterii natvarovat a pak snadno nainstalovat do libovolného těžce přístupného prostoru – například v libovolně zakřivené karoserii elektromobilu nebo těle nějakého přistroje.

   Reagovat
 • 26. 1. 2013 (16.42)
  Trvalý odkaz

  Z originálu „http://ibnlive.in.com/photogallery/8281.html“ :D Myslím, že slovo screen neznamená baterii, ale obrazovku, displej :D

  Reagovat
  • 26. 1. 2013 (16.56)
   Trvalý odkaz

   asi je dobry kliknout na zdroj… ;)
   je tam vazne clanek o baterii

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *