Použité PET lahve jako stavební materiál

Každoročně se na celém světě několik milionu tun . Ale mnohém více se jich bez užitku vyhodí. Tento negativní stav by rád pomohl zvrátit Dr. Naji Khoury z Tample University of Philadelphia se svým novým „Plastisoil“.  
materiál Plastisoil

Nový materiál, který lze využít např. pro stavbu , cyklistických a běžeckých či parkovišť, by mohl snížit dva problémy plastových láhví a problém se znečištěnou splavovanou z cest.

Aby vznikl materiál Plastisoil, je třeba použité PET lahve rozdrtit a smíchat se zeminou. Následně je směs promíchána se štěrkem a zahřáta na vysokou teplotu. Výsledkem je tvrdý, ale vodě propustný materiál , podobný čí poréznímu .

Právě ona vodě propustnost by mohla přispět k vyřešení problému s z cest. Na tradičním asfaltovém či betonovém povrchu zůstává dešťová voda, která stéká do kanalizace. To přináší problémy, protože voda zároveň splavuje oleje a další nečistoty z okolí cest. U vodě propustného materiálu jako Plastisoil bude voda prosakovat přímo do podloží, a tak se nečistoty z cest nebudou splavovat do kanalizace.

Namítnete, že tím si moc nepomůžeme, pokud nečistoty budou prosakovat přímo do půdy. Avšak to lze řešit volbou správného podloží a co více, Dr. Khoury rovněž zkoumá, zda jeho nově objevený materiál nemůže sloužit zároveň jako filtr nečistot obsažených ve splavované vodě.

Dr. Khoury tvrdí, že pro výrobu jedné tuny Plastisoliu potřebuje méně než pro výrobu jedné tuny cementu nebo asfaltu a zároveň ,že celý výrobní proces je levnější. K výrobě jedné tuny materiálu je zapotřebí 30 000 PET lahví, ačkoliv panuje přesvědčení, že v budoucnu bude možné využít i jiné druhy .

Jedná se dozajista o zajímavý nápad, který by mohl vyřešit problém s recyklaci použitých PET lahví. Teď čeká Dr. Kohuru nejtěžší část. Přenest výsledky svého do běžného života.

Sdílet: