Baterie vylepšené pomocí viru

Cílem mnoha výzkumných týmu po celém světě je konstrukce lehčích a výkonnějších . Připomeňme českou firmu , nebo . V těchto dnech se k nim připojili inženýři z University of Maryland. Navíc nepředstavili žádnou futuristickou technologii , ale možnost, jak relativně snadno zvýšit výkon současných .   
Povrch baterie vylepšený pomocí TMV viru

Začněme představením nejdůležitější součástky. Viru Tobacco mosaic virius (TMV). Tento byl jako vůbec první vir objeven v roce 1898. Je podlouhlého tvaru, který pod elektronovým mikroskopem vypadá jako špageta. Není žádný svatoušek, napadá tabák, rajčata, papriky a další rostliny.

se podařilo využít jeho unikátní schopnosti a objevit , díky níž můžou zásadně vylepšit nynější .

Těla TMV viru vědci umístili na kovový povrch a zároveň je uspořádali do složité, navzájem provázané struktury (viz obrázek). Takto uspořádaný virus vytvoří na kovové elektrodě tenký film, který se chová jako sběrač .

Film má mnohem větší funkční plochu než neupravené elektrody, což má za následek výrazné zvětšení kapacity baterie. Navíc umožňuje zrychlit její nabití a vybití. Upravené baterie se mohou pochlubit až 10x větší kapacitou oproti standardní lithium iontové baterii.

Co je důležité, během výrobního procesu se viry stávají nehybnými. A tak se nemůžou z baterie rozšiřovat do okolí.

Nové baterie jsou obrovským skokem vpřed v mnoha směrech. Jsou ideální pro použití v miniaturních elektronických zařízeních, ale také v aplikacích, které byly dosud omezeny požadavkem na velikost baterie. Dr. Ghodssi

Dnešní těžké a málo výkoné baterie jsou jednou z hlavních brzd rozvoje několika oblastí, např. či . Proto doufejme, že baterie s mnohonásobně větší kapacitou již brzy opustí prostředí .

Jeden myslel na “Baterie vylepšené pomocí viru

  • 30. 9. 2011 (16.06)
    Trvalý odkaz

    Za chvíli to bude rok, co zde zpráva byla uvedena, 10x vyšší kapacita, je to revoluční a fantastický objev. A výsledek? Vůbec nic. Vynález úplně zapadl a nebo to byla zase kachna, jako již tolikrát?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *