Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
28. 12. 2009 v rubrice Domy

Cesta k soběstačnosti může nabývat různých podob. Panasonic, který aktuálně dokončil převzetí konkurenční společnosti Sanyo, ji vidí v lithium-iontových bateriích. Ty jsou dnes využívány především v elektromobilech a hybridních autech. Panasonic chce ale jejich využití rozšířit také na celé domácnosti. pokračování…

Panasonic - baterie - domácí li-ion

Obnovitelné zdroje energie jako například solární elektrárny mají totiž tu nevýhodu, že v noci proud prostě nevyrábějí. Pokud by však bylo možné během dne část elektřiny uložit právě do li-ion baterie, pak by bylo vystaráno i na noc.

„Budeme první, kdo na trh uvede baterii pro domácí využití, která dokáže uložit elektřinu až na týden,“ řekl nedávno v rozhovoru Fumio Otsubo, prezident Panasonicu. Sanyo se stane jednou z divizí Panasonicu a společně chtějí firmy nabídnout kompletní řešení energeticky nezávislé domácnosti.

Kromě baterií a palivových článků pro domácnosti má ale Panasonic také připraveny stejné produkty pro automobilový průmysl, tedy hybridní auta a elektromobily. V současné době úzce spolupracuje s automobilkou Toyota.

zdroj: autobloggreen, foto: thewere42
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Míra:

  To bude paráda-chtěl bych se dočkat toho,až budu mít doma malou větrnou elektrárnu a solární to by se mohlo dobře doplňovat v dodávat el. energii i někdy v noci,to taky fouká. A to jak přes den tak v noci. Akorát vyřešit cenu baterií a je to.Dnes už šéfem Roman není,ale rozhodně vlastní solárka..
  Vůbec se dnes chová čez jako by rozhodoval jak a co musí být v dodávkách do sítě v případě přebytku. Výhodou by bylo mít elektroměry 4G -dodávka – odběr, kdysi jsem to někde slyšel kdo chce vlastní elektrickou energii vyrábět,že nemusí mít stavební povolení do 10kW..

 2. Valentin:

  Cérnobylska loby sa trasie ale ekologia ich poučí uz na InerSolare v Mnichove 9 az11.6

 3. svoboda:

  na kompenzaci vetrniku a solaru je lepsi (uz vynalezeno) vyrabet z prebytku elektriky vodik elektrolyzou vody. Vodikem lze nasledne topit a varit. Baterie NiMh tak muze byt mnohem mensi.
  Je treba mit na mysli ze kdo zde na baterii tlaci je jeji vyrobce aby si zaridil obnovitelny … business!
  Narody budou makat cely zivot aby si mohli koupit kazdy 3 roky novou baterku aby jim sla elektrika i v noci…

 4. jan cap:

  zas nevěděj jak zlidi vytahnou penize at se staraji o český koncentrák a celou repub skládku uz ji stejne zavazi!

 5. Ondřej Štěpánek:

  Az se vy kokobelo dostanete na cenu, co prodava uchvatne popularni CEZ, tak dejte vedet.. A solarni clanek si strcte do prde_le 8-* Do peti pocitat neumite a dotovanou cenou se ohanite.. to je ekologie jak prde_L :- )))

 6. Dalibor:

  Souhlasím s Petrem,lenost může být velkou překážkou když máme něco změnit.

 7. Miloš Rechtorovič:

  Je to přijemná zpráva, jak se vývoj posouvá dál. Čekám ale stále, že se se systémy nových vývojových technologií oběví v nových mnohapatrových domech ve městě. Taková klimatizace, kerá ohřívá příchozí vzduch tím vydýchaným, by byl skvělý počin, byť i jen pro schodiště, které je pro dům fin.zátěží. Teplo bytů by neodcházelo vniveč.

 8. PetrB.:

  Toto je dobrá zpráva a správné cestě. Dalším krokem by měla být decentralizace výroby elektřiny za pomoci kogeneračních jednotek které by vyráběly současně teplo a elektřinu. Dvakrát by tak zhodnocovaly zdroj energie pro výrobu tepla a minimalizovaly přenosové ztráty. Ve spojení s domácími bateriemi by umožňovali přebytečnou elektřinu akumulovat a nemusela by tedy výroba elektřiny být trvalá a stačilo by vykrývat hlavně dobu maximální spotřeby. Jenomže to se ČEZu nebude líbit a proto udělá maximum aby nám v nezávislosti na jeho monopolu a zneužívání tohoto postavení zabránil. Musely bychom se zorganizovat jako Íránci proti jejich fanatickým vládcům. Na to jsou Češi pohodlní a možná i hloupí a reklamami totálně ochočení.

 9. Kuba:

  Jen tak dál:). Už ať jsem odpojený od sítě:).

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz