Elektromobily je možné dobíjet i bez drátů

, firma známá především díky svému internetovému vyhledávači, začala s testováním bezdrátové nabíjecí stanice pro . Dobíjecí stanice se jmenuje příhodně Plugless Power. Jde o produkt firmy Evatran a je instalován v ústředí firmy v Mountain View v .   
elektromobily dobíjecí stanice Plugless Power

je již hojně využíváno při nabíjení např. nebo elektrických zubních kartáčků. Hlavní překážkou pro využití této technologie v oblasti nabíjení byla nízká účinnost magnetické indukce, která se pohybovala v rozmezí 50 až 70 %.

Mluvčí řekl, že Plugless Power používá vylepšenou verzi magnetické indukce, díky které je již nabíjení efektivní. V současné době mají prototypy účinnost těsně pod hranicí 80%, ale Evatran má v plánu prodávat své Plugless Power s účinností ne nižší než 90 %. Malé ztráty účinnosti pak nemají mít vliv na dobu nabíjení.

se skládá z parkovacího bloku, adaptéru zabudovaném ve vozidle a kontrolní věže, která vyhodnocuje a řídí nabíjení baterií. Ve chvíli, kdy elektromobil vybavený adaptérem najede nad parkovací nabíjecí blok, dojde ke spojení obou cívek a může začít samotné nabíjení.

První prototyp Plugless Power byl představena veřejnosti v roce 2009, ale nabíjecí stanice v Mountain View bude vůbec první veřejnou verzí tohoto nabíjecího systému. Google pro testování vybavil systémem jeden ze své firemní flotily.

Informace kolik bude zařízení stát a kdy bude vůbec možné si jej koupit nebyly zveřejněny, ale výrobce během letošního roku očekává výrazný nárůst míst vybavených tímto systémem.

Za pár let by tak nabíjecí kabely pro elektromobily mohly být minulostí. O indukční systém je totiž mezi výrobci elektrických velký zájem.

3 komentáře: „Elektromobily je možné dobíjet i bez drátů

 • 6. 3. 2018 (0.37)
  Trvalý odkaz

  Everybody want qi technology not cables tesla was genius :-)), you are stupid take experience and use them, we can do more together, google want all information about people but dont know how use this information for good things, when the knowledge will be connect it can grove all future and our land our world without connect experience is inposible give more information about all and we will grove no like now then people which have no desetiny everybody can do more things with more information and chouse what can be beter why its now a lot of things what is not new but we dont use this technology, we can be better

  Reagovat
 • 24. 3. 2011 (20.27)
  Trvalý odkaz

  Nemám informace o dosahu, ale vzhledem k tomu, že adaptér je umístěn na podvozku autmobilu, aby byl co možná nejblíž, tak se nestane patrně vůbec nic.
  Nedojde totiž k propojení cívek a tak nedojde ani k nabíjení. Celý systém funguje na principu transformátoru.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *