Ultima Tower – 3 km vysoká eko-věž

Dr. Eugene Tsui je architekt, městský plánovač, průmyslový designér, vědec, vynálezce, muzikant, jednoduše naprosto neobyčejná osobnost. „Ultima Tower“, to je název jeho doslova ultimátního výtvoru.

Ultima Tower

Jedná se o dvě míle (3,2 km) vysokou věž, připomínající návrhem např. na Ekologickém bydlení nedávno představovanou věž X-Seed nebo odklepnutý moskevský Crystal Island od Normana Fostera. Vulkanoidní věž Ultima Tower je jakési ekologické město. Celá konstrukce čerpá hlavní inspiraci v přírodě – konkrétně u stromu a dalších živých systémů. Má posloužit městům budoucnosti, ve kterých bude čím dál tím více lidí spotřebovávat čím dál tím více energií. Utima Tower by měla snížit dopad obrovského počtu lidí na životní prostředí a napomoci udržitelnému rozvoji.

Ultima Tower

Ultima Tower je vysoce stabilní a aerodynamická, měla by přežít řadu přírodních katastrof. V základu se inspiruje termitišti (nejvyššími přírodními stavbami světa). Více než dvoukilometrový průměr základny stoupá vzhůru až do výšky 3,2 kilometrů – odlehčuje tak životnímu prostředí, které neustále trpí pod budováním nových a nových obytných, komerčních a průmyslových oblastí.

Ultima Tower

Věž by měla dokázat pojmout až 1 milion lidí při ceně za výstavbu 150 miliard dolarů. Přitom by byla z velké části soběstačná. Využívala by solární panely a větrné turbíny pro generování elektřiny, stejně jako vodíkové palivové články. Podle samotného designéra věž jako „mnohapatrová příroda s nebesy vysokými 30 až 50 metrů.“ Pro vnitřní osvětlení by bylo využito přirozené světlo, pro ventilaci vzduchu zase přirozené proudění. Pro distribuci vody skrze věž by se využilo podobného principu, jaký využívají stromy. Uvnitř budovy by se lidé dopravovali pomocí vozidel na propan, vodík či pomocí elektromobilů. Žádné spalovací motory. Tsui si celou budovu, podobně jako řada dalších architektů nového věku, představuje jako dýchající, živoucí organismus.

inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

6 komentářů: „Ultima Tower – 3 km vysoká eko-věž

 • 2. 1. 2010 (15.36)
  Trvalý odkaz

  dobrý nápad , ale být celý den v jednom baráku to těm lidém z toho hrábne

  Reagovat
 • 2. 1. 2010 (15.32)
  Trvalý odkaz

  tak s tím stěhováním souhlasím a přidala bych k té Praze i Tachov. :)

  Reagovat
 • 6. 5. 2008 (13.12)
  Trvalý odkaz

  zajímavé počítám že tak do 100let se dočká realizace. Asi někde v Austrálii.

  Reagovat
 • 8. 4. 2008 (7.42)
  Trvalý odkaz

  Tak a celá Praha se může začít stěhovat :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *