Dánský festival zrecykluje moč návštěvníků pro výrobu piva

Recyklovat je možné téměř cokoliv a termín „udržitelnost“ je dnes skloňován ve všech pádech. Ne vždy jde snaha o zlepšení stavu životního prostředí tak na dřeň, jako v případě dánského hudebního festivalu Roskilde.

„Dánský festival Roskilde navštíví každoročně až 100 000 fanoušků. O materiál tu nebude nouze.“  foto: Roskilde Festival
„Dánský festival Roskilde navštíví každoročně až 100 000 fanoušků. O materiál tu nebude nouze.“ foto: Roskilde Festival

Návštěvníci se mohou aktivně zapojit do sběru moči, která bude dále zužitkována jako hnojivo pro místní farmáře. A z dobře pohnojeného festivalového ječmene si budou moci napřesrok dát pivo.

Dánský Roskilde navštíví každý rok až 100 000 návštěvníků, a tak by naplnit letošní záměr organizátorů – sesbírat 25 000 litrů – neměl být problém. Pořadatelé navíc doufají, že touto neotřelou kampaní pomohou motivovat účastníky k využívání mobilních záchodků, namísto průběžného odskakování na trávník a pod stromy.

Z beercyklace mají mít prospěch především místní farmáři, kteří mají s pomocí vyprodukované tekutiny bohaté na dusík vylepšit svou sklizeň ječmene. Tím ale koloběh beercyklace nekončí.

ZAJÍMAVOST: Pivoleum – nové palivo pro auta vyrobené z piva!

Když se příští rok festivaloví nadšenci zastaví v The Sinking Ships, jednom z občerstvovacích barů, budou si moci pochutnat na pivu vyrobeném právě z takto pohnojeného ječmene.

„Je to jen o změně našeho vnímání, o našem přístupu k odpadům,“ říká Leif Nielsen z dánské Rady pro zemědělství a výživu, organizace která se do projektu beercyklace zapojila. „Z nechtěného odpadu se tu stane věc, která má znovu hodnotu a využití.“

„Nemrhejte vlastní močí, zemědělci z ní zase udělají pivo“ je jedním z hesel, kterými se celá kampaň v Dánsku proslavila. Případné budoucí konzumenty má motivovat i to, že k hnojivu svou troškou přispěje řada účinkujících, například Paul McCarthy.

Sdílet: