Dánský festival zrecykluje moč návštěvníků pro výrobu piva

Recyklovat je možné téměř cokoliv a termín „udržitelnost“ je dnes skloňován ve všech pádech. Ne vždy jde snaha o zlepšení stavu životního prostředí tak na dřeň, jako v případě dánského hudebního festivalu Roskilde.

„Dánský festival Roskilde navštíví každoročně až 100 000 fanoušků. O materiál tu nebude nouze.“ foto: Roskilde Festival
„Dánský festival Roskilde navštíví každoročně až 100 000 fanoušků. O materiál tu nebude nouze.“ foto: Roskilde Festival

Návštěvníci se mohou aktivně zapojit do sběru moči, která bude dále zužitkována jako hnojivo pro místní farmáře. A z dobře pohnojeného festivalového ječmene si budou moci napřesrok dát pivo.

Dánský Roskilde navštíví každý rok až 100 000 návštěvníků, a tak by naplnit letošní záměr organizátorů – sesbírat 25 000 litrů – neměl být problém. Pořadatelé navíc doufají, že touto neotřelou kampaní pomohou motivovat účastníky k využívání mobilních záchodků, namísto průběžného odskakování na trávník a pod stromy.

Z beercyklace mají mít prospěch především místní farmáři, kteří mají s pomocí vyprodukované tekutiny bohaté na dusík vylepšit svou sklizeň ječmene. Tím ale koloběh beercyklace nekončí.

ZAJÍMAVOST: Pivoleum – nové palivo pro auta vyrobené z piva!

Když se příští rok festivaloví nadšenci zastaví v The Sinking Ships, jednom z občerstvovacích barů, budou si moci pochutnat na pivu vyrobeném právě z takto pohnojeného ječmene.

„Je to jen o změně našeho vnímání, o našem přístupu k odpadům,“ říká Leif Nielsen z dánské Rady pro zemědělství a výživu, organizace která se do projektu beercyklace zapojila. „Z nechtěného odpadu se tu stane věc, která má znovu hodnotu a využití.“

„Nemrhejte vlastní močí, zemědělci z ní zase udělají pivo“ je jedním z hesel, kterými se celá kampaň v Dánsku proslavila. Případné budoucí konzumenty má motivovat i to, že k hnojivu svou troškou přispěje řada účinkujících, například Paul McCarthy.

10 komentářů: „Dánský festival zrecykluje moč návštěvníků pro výrobu piva

 • 6. 9. 2015 (16.17)
  Trvalý odkaz

  Zajímavý název článku, to je jako bych napsal, že benzínový motor jezdí na slunce. Lidstvo zase objevilo objevené a tak je to se vším, bohužel.

  Reagovat
 • 14. 7. 2015 (15.05)
  Trvalý odkaz

  Tak to by mě zajímaly podrobnosti. V českých zemích se tuším musí používat do přenosných záchodků nějaká chemie. Proto se jim také říká chemické záchody. Dají se používat i biologické tablety, mám to i vyzkoušené, ale nevím, co na to řekne hygiena, když se na to přijde.
  Taková chemická modrozelená sračka je fakt skvělá věc, a když se vám dostane na kalhoty, tak se toho smradu hned tak nezbavíte. Ony totiž ne všechny záchodky mají oddělený pisoár a pokud čůráte na planžetu v míse, tak od té se to krásně rozstřikuje na všechny strany a nedá se to umýt, protože tam většinou není voda. Jenom ona zelená srágora rozředěná lidskými výměty. Když můžu, chodím na trávník. :-)

  Reagovat
  • 14. 7. 2015 (14.24)
   Trvalý odkaz

   Proč? Raději hnojíš „čistou“ chemií než „špinavým a smradlavým“ hnojem?

   Reagovat
   • 14. 7. 2015 (17.45)
    Trvalý odkaz

    Objevují objevené, teď nevím kdy to přesně bylo, ale po tom co se spustivla v Praze kanalizace s čistírnou tak se kal čerpal do kalových lodí a z nich se prodával pro hnojení. Také byl prodáván jemný kanalizační písek po vyčištění. Dnes, pokud vím, tak se po složitějších procesech prodávají jen kaly v pevném stavu.

    Reagovat
     • 14. 7. 2015 (21.44)
      Trvalý odkaz

      A mě to zase připomenulo tyto klipy:
      youtube.com/watch?v=AGFbS_jdSl0 Audio není sice nic moc, ale video je zajímavé.

      Myslím že dnes takovým hnojivům brání hromada problémů, které naši předkové neřešili a stejně to šlo. Umím si představit že dneska abyste mohli ten kanalizační písek nasypat do betonu v základech tak by musel být chlorovaný, nebo kdovíco. Ale je to hloupost plýtvat takovými zdroji a je až děsivé jak předci před stoletím a trochu více měli některé problémy vyřešeny a dneska se to objevuje znova.

      Ať už je to hnojení výkaly, nebo třeba bateriové sady Tesla, to věděli již při prvních elektrárnách, že se hodí připojit paralelně baterii, která pak šetří stroje, je dnes uváděno jako novinka.

     • 27. 2. 2017 (4.10)
      Trvalý odkaz

      I simply want to mention I am just very new to weblog and celirtnay liked this web blog. More than likely I’m planning to bookmark your blog . You amazingly have terrific stories. Thank you for sharing your web site.

  • 27. 2. 2017 (4.40)
   Trvalý odkaz

   Those pictures are AWESOME! You need to teach some kind of crash course on how to take amazing running pictures. Sesl.uriyoSo exciting about the wedding show! I can’t wait to hear more :)

   Reagovat
  • 30. 3. 2017 (19.58)
   Trvalý odkaz

   There's talk of eliminating the kickoff in professional football because it's not in the league's long term interest to have marginal players running full speed into each other 5-10 times per game and sloshing their brains around their skulls. Why should the NFL pay lifetime disability benefits to some guy who alternated between barely on the team, cut or on the practice squad for two to four years.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *