Nový stavební materiál: cihly ze zvířecí krve

Architekt Jack Munro v rámci své diplomové práce testoval stavební využití poněkud materiálu. Rozhodl se, že zpracuje metodiku využití dobytčí krve jako efektivní stavebniny pro rozvojové země.

Krevní proteiny kolaguovaly a vytvořily s pískem pevnou krustu. Při vypékání ve formě získá směs krve a písku požadovaný tvar. foto: Jack Munro
Krevní proteiny kolaguovaly a vytvořily s pískem pevnou krustu. Při vypékání ve formě získá směs krve a písku požadovaný tvar. foto: Jack Munro

Navzdory prvotním předsudkům cihly vyrobené ze směsi písku a krve představují velmi zajímavý produkt. „V řadě rozvojových zemí se potýkáme s nedostatkem kvalitního stavebního materiálu, většina domů uplácaných doslova z hlíny tu podléhá postupné erozi,“ tvrdí Munro.

„Zvířecí krev je zde materiálem poměrně dostupným. Až dosud se s ním však mrhalo. Zvířecí krev je v zásadě jednou z nejvíce opomíjených surovin vůbec.“

Absolvent university ve Westminsteru tak ve své studii testoval jak efektivně krev využít. Vytvořil směs krve a písku, kterou v před-připravených formách vypaloval v troubě.

Při relativně nízkých teplotách (okolo 160 °C) po hodině pečení krevní proteiny vytvořily sklovitou sraženinu, ne nepodobnou glazuře.

Jack Munro navrhl v rámci své práce i vzorovou „dílnu“, ve které by se nacházela jatka, porcovací místnost, chladící zařízení, ale také nádrž na krev, pec a „cihelna“.

Ačkoliv jeho projekt získal letos první cenu za originální nápad i přístup, žádný z hodnotitelů se prý nemohl ubránit pocitu jisté sklíčenosti.

Při přepočtu, že z jedné krávy můžeme získat okolo pětadvaceti litrů krve, by se ze tří krav dal postavit jednoduchý dům. Produkované cihly jsou díky svému povrchu odolné vodě, větrné erozi a celkově velmi pevné. Jediné, s čím by se asi obyvatelé potýkali, je ten nepříjemný pocit, že se nacházejí v domě vystavěném z krve.

fastcodesign.com
Sdílet: