Nový stavební materiál: cihly ze zvířecí krve
Architekt Jack Munro v rámci své diplomové práce testoval stavební využití poněkud materiálu. Rozhodl se, že zpracuje metodiku využití dobytčí krve jako efektivní stavebniny pro rozvojové země.
Navzdory prvotním předsudkům cihly vyrobené ze směsi písku a krve představují velmi zajímavý produkt. „V řadě rozvojových zemí se potýkáme s nedostatkem kvalitního stavebního materiálu, většina domů uplácaných doslova z hlíny tu podléhá postupné erozi,“ tvrdí Munro.
„Zvířecí krev je zde materiálem poměrně dostupným. Až dosud se s ním však mrhalo. Zvířecí krev je v zásadě jednou z nejvíce opomíjených surovin vůbec.“
Absolvent university ve Westminsteru tak ve své studii testoval jak efektivně krev využít. Vytvořil směs krve a písku, kterou v před-připravených formách vypaloval v troubě.
Při relativně nízkých teplotách (okolo 160 °C) po hodině pečení krevní proteiny vytvořily sklovitou sraženinu, ne nepodobnou glazuře.
Jack Munro navrhl v rámci své práce i vzorovou „dílnu“, ve které by se nacházela jatka, porcovací místnost, chladící zařízení, ale také nádrž na krev, pec a „cihelna“.
Ačkoliv jeho projekt získal letos první cenu za originální nápad i přístup, žádný z hodnotitelů se prý nemohl ubránit pocitu jisté sklíčenosti.
Při přepočtu, že z jedné krávy můžeme získat okolo pětadvaceti litrů krve, by se ze tří krav dal postavit jednoduchý dům. Produkované cihly jsou díky svému povrchu odolné vodě, větrné erozi a celkově velmi pevné. Jediné, s čím by se asi obyvatelé potýkali, je ten nepříjemný pocit, že se nacházejí v domě vystavěném z krve.