Muzeum budoucnosti vytiskne v Dubaji 3D tiskárna

Dubaj je bezpochyby domovem řady architektonických zázraků moderní doby. Nyní se na ulicích hlavního města Spojených arabských emirátů začínají objevovat první domy vytištěné 3D tiskárnami.

Technologie 3D tisku se začíná uplatňovat také ve stavitelství. Poprvé v Dubaji. foto: WinSun Global
Technologie 3D tisku se začíná uplatňovat také ve stavitelství. Poprvé v Dubaji. foto: WinSun Global

Krok za krokem, vrstvu za vrstvou zde rozměrná stavební jednotka „tlačí“ objekt, který nakonec zabere plochu 186 metrů čtverečních. Celou konstrukci přitom zvládne jednotka řízená minimem pracovníků za necelý týden, a díky posuvnému ramenu nemá problém se vyrovnat i s dvoupatrovou (do 6 metrů) vysokou stavbou. A co zde vlastně vzniká?

Předseda kabinetu pro vnitřní záležitosti, Mohammed Al Gergawi potvrzuje, že centrální objekt obklopený desítkou menších domů bude sloužit jako dočasné sídlo „Muzea budoucnosti“, a bude se prý jednat o první skutečně aktivně využívanou vytištěnou budovu.

Technologie trojrozměrného tisku přitom bude hlavním námětem expozic. Z 3D tiskáren tu má pocházet prakticky všechno, od nábytku až po jednoduchou spotřební elektroniku, a představeny zde mají být materiály i jednotlivé strukturální komponenty.

„Tyto budovy jsou odkazem, praktickou ukázkou efektivity a kreativity trojrozměrných tiskáren, které jednou sehrají hlavní roli v přetvarování budoucnosti stavitelství a užitého designu,“ dodává Al Gergawi. „A toto je prvním krokem k přípravě na budoucnost.“

Projekt Muzea budoucnosti je první iniciativou vzešlou ze spolupráce mezi Dubají a čínskou společností WinSun Global. Čína v tomto případě dodala technologii v podobě volné platformy, na jejímž základě může Dubaj nastartovat další využití 3D tiskáren ve stavitelství.

Jeden myslel na “Muzeum budoucnosti vytiskne v Dubaji 3D tiskárna

  • 26. 1. 2017 (0.25)
    Trvalý odkaz

    Máme velmi dobré zkušenosti s živou fasádou a střechou od firmy Liko-s http://www.zelenafasada.cz/vyhody . Je ekologická a určitě je to krok vpřed k souladu s přírodou. Mělo by se jednat o bydlení budoucnosti a vyhnout se žití v nevětraných budovách.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *