Muzeum budoucnosti vytiskne v Dubaji 3D tiskárna
Dubaj je bezpochyby domovem řady architektonických zázraků moderní doby. Nyní se na ulicích hlavního města Spojených arabských emirátů začínají objevovat první domy vytištěné 3D tiskárnami.
Krok za krokem, vrstvu za vrstvou zde rozměrná stavební jednotka „tlačí“ objekt, který nakonec zabere plochu 186 metrů čtverečních. Celou konstrukci přitom zvládne jednotka řízená minimem pracovníků za necelý týden, a díky posuvnému ramenu nemá problém se vyrovnat i s dvoupatrovou (do 6 metrů) vysokou stavbou. A co zde vlastně vzniká?
SpaceFab: 3D tiskárny ve vesmíru dokážou stavět lodě i stanice
NASA vyvíjí 3D tiskárnu jídla – replikátor jako ze Star Treku
Předseda kabinetu pro vnitřní záležitosti, Mohammed Al Gergawi potvrzuje, že centrální objekt obklopený desítkou menších domů bude sloužit jako dočasné sídlo „Muzea budoucnosti“, a bude se prý jednat o první skutečně aktivně využívanou vytištěnou budovu.
Technologie trojrozměrného tisku přitom bude hlavním námětem expozic. Z 3D tiskáren tu má pocházet prakticky všechno, od nábytku až po jednoduchou spotřební elektroniku, a představeny zde mají být materiály i jednotlivé strukturální komponenty.
„Tyto budovy jsou odkazem, praktickou ukázkou efektivity a kreativity trojrozměrných tiskáren, které jednou sehrají hlavní roli v přetvarování budoucnosti stavitelství a užitého designu,“ dodává Al Gergawi. „A toto je prvním krokem k přípravě na budoucnost.“
Projekt Muzea budoucnosti je první iniciativou vzešlou ze spolupráce mezi Dubají a čínskou společností WinSun Global. Čína v tomto případě dodala technologii v podobě volné platformy, na jejímž základě může Dubaj nastartovat další využití 3D tiskáren ve stavitelství.