Společnost Starbucks věří LED žárovkám

Americká firma Starbucks v těchto dnech spouští velký projekt na výměnu veškerého ve svých více než 7000 kavárnách. Místo klasických a halogenových bude v kavárnách nainstalováno pokročilé . Starbucks nežene kupředu ani tak ekologické nadšení jako spíše chladný kalkul. Dle firemních údajů po výměně osvětlení společnost ušetří za elektřinu přibližně 3000 Kč ročně na každých 100 m2 prodejní plochy.  

Kavárna Starbucks

Ředitel oddělení pro životní prostředí firmy Starbucks Jim Hanna potvrdil, že cílem programu je snížení spotřeby pro osvětlení o více než 80 %.

Ve svých kavárnách firma Starbucks sice již používá nízkoenergetické zářivky, ale pouze v neprodejních prostorech. V prostorech pro zákazníky firma ponechávala klasické osvětlení, které svým měkkým a teplým světlem vytváří nutnou příjemnou atmosféru.

Firma již v nedávně době koketovala s možností zavést pokročilé LED osvětlení, ale cena LED žárovek byla tou dobou velmi vysoká.

Společnost Starbucks se rozhodla nečekat na pokles ceny LED žárovek a vzala problém do svých rukou. Spojila se s průmyslovým gigantem , s kterým společně pracovali na vyřešení problému.

„GE společně s námi pracovali na vývoji LED žárovek, které by emitovaly podobné světlo jako klasické žárovky, ale pouze za zlomek energie. Pro snížení ceny instalace museli navíc inženýři vyvinout osvětlení, které lze umístit do stávajících objímek pro klasické žárovky.“ – Jim Hanna

Připomeňme, že nejnovější LED žárovky potřebují příkon pouze 7–10 W elektrické energie. Pro stejný světelný výkon by byla třeba instalace klasických 60 W žárovek.

Jeden myslel na “Společnost Starbucks věří LED žárovkám

  • 17. 1. 2011 (12.59)
    Trvalý odkaz

    Úsporné osvětlení má ekonomický smysl tam, kde se svítí pořád. Ve většině domácností to ale neplatí, takže rtuťové osvětlení vnucené nám EU je zhovadilost, protože ekonomicky to nic neušetří (úspora energie versus pořizovací cena a životnost rtuťových úsporek) a ekologicky je to katastrofa. Ostatně jako většina direktiv přicházejících z EU.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *